„Pisarz ma tylko jednego nauczyciela:         jest nim czytelnik„

                                       Mikołaj Gogol

Gminna biblioteka publiczna w przyłęku

Aktualności

Nasza biblioteka najlepsza

w woj. mazowieckim w 2014

„Teatr obrzędowy przymierzem pokoleń”

Na zaproszenie GBP w Przyłęku oraz uczestników programu w dniu 8 marca 2015 roku o godz.  16.00 w remizie OSP w Grabowie nad Wisłą mieszkańcy Gminy Przyłęk mieli okazję obejrzeć dwa unikalne spektakle obrzędowe „Dożynki przed dworem  w Grabowie” oraz „Wianki—Noc Świętojańska” przygotowane w ramach programu „Seniorzy w akcji’ przez mieszkańców miejscowości Grabów nad Wisłą, członkinie KGW w Grabowie nad Wisłą oraz uczniów w PG w Przyłęku, Zwoleniu i PSP w Grabowie nad Wisłą. Spotkanie było  okazją do złożenia życzeń wszystkim paniom i  wręczenia róży z bibuły. Wszyscy widzowie otrzymali w prezencie kartkę pocztową ze zdjęciami zgromadzonym podczas realizacji projektu.

Fotorelacja z prezentacji spektakli

Dzięki udziałowi w programie biblioteka otrzymała od Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego sześć tabletów na kwotę ponad 12 tys. złotych. Dodatkowo FRSI udostępniła na urządzeniach pakiet edukacyjny: aplikacje wraz z instruktażem i scenariuszami zajęć, szkolenia online (webinaria) oraz kurs iTunesU. Użytkownicy naszej biblioteki mogą już korzystać z tego nowoczesnego narzędzia do bezpłatnego korzystania z Internetu i nabywać nowe umiejętności dzięki aplikacjom edukacyjnym, tworzyć własne treści multimedialne i dzielić się nimi z innymi osobami, rozwijać swoje zainteresowania oraz kształcić zdolności manualne.

Projekt pozwolił naszej bibliotece między innymi rozszerzyć i uatrakcyjnić swoją ofertę, pozyskać nowych użytkowników i w nowy sposób promować czytelnictwo.

Tydzień z Internetem 2015 - zapraszamy do udziału!

23-29 MARCA
TYDZIEŃ Z INTERNETEM 2015

Myśl przewodnia Tygodnia z Internetem 2015 nawiązuje do tematyki inicjatyw Komisji Europejskiej podejmowanych na rzecz zdobywania i rozwijania umiejętności cyfrowych potrzebnych pracownikom w nowoczesnej gospodarce. Główne obszary tematyczne tegorocznej ogólnoeuropejskiej kampanii to:

· Rozwój umiejętności cyfrowych (digital empowerment) – podnoszenie świadomości i budowanie umiejętności cyfrowych wymaganych na rynku pracy.

· Włączenie cyfrowe (digital inclusion) – zapewnienie wszystkim szansy na włączenie się w świat cyfrowy, zwłaszcza osobom nie korzystającym dotychczas z Internetu i niepełnosprawnym.

 

 

Fotorelacja ze spotkania  GBP w Przyłęku

„Zawodowe Selfie” w dniu 23.03.2015

 

 

Fotorelacja ze spotkania Filia w Łagowie

„Selfuj się kto może!” w dniu 27.03.2015

Baranku śnieżno-biały - dokąd bieżysz kudłaczu? I Ty zajączku miły - gdzie się śpieszysz uszaty? Niesiemy upominki, okruch chleba i szynki oraz garść uśmiechu do kurczęcej chaty wkrótce wspólnie z aniołkiem co już zleciał na ląd: zaśpiewamy Wam drodzy Radosnych Świąt!

 

Gdy nadejdą święta niech nadzieja i radość zastukają do Państwa drzwi, a Wielkanoc przyniesie pomyślność, szczęście i piękny uśmiech każdego dnia.

 

Pracownicy GBP w Przyłęku

Dołącz do projektu Zielone gry - wyniki pierwszej rekrutacji i nowe terminy szkoleń

Gminna Biblioteka Publiczna w Przyłęku zakwalifikowała się do udziału w projekcie „Zielone gry” organizowanego przez Centrum Rozwiązań Systemowych. W ramach projektu biblioteki będą mogły wzbogacić swoją ofertę o gry planszowe, staną się jeszcze bardziej atrakcyjne dla młodych ludzi, wzmocnią wizerunek biblioteki jako miejsca otwartego na ciekawe, nieszablonowe rozwiązania. Użytkownicy bibliotek będą mogli jeszcze ciekawiej spędzać w bibliotece czas - grając w gry planszowe, zdobędą również wiedzę na temat ważnych tematów związanych z ekologią i będą wiedzieli, jak chronić środowisko.

 

Co zyskają biblioteki, biorące udział w  projekcie?

· otrzymają gry planszowe: “Ropa z Catanu” oraz “Władcy Doliny”, a także dostęp do Internetowej “Gry z Klimatem” - wraz z instrukcją, materiałami pomocniczymi i promocyjnymi,

· wezmą udział w szkoleniach (jednym 3-dniowym oraz jednym 1-dniowym), dzięki którym zostaną przygotowane do przeprowadzenia warsztatów dla dzieci i młodzieży z wykorzystaniem gier planszowych i gry internetowej,

· otrzymają scenariusze, według których będą mogły zorganizować warsztaty, a także komplet materiałów informacyjnych i promocyjnych,

·  będą mogły wziąć udział w ogólnopolskim festiwalu gier ekologicznych.

Światowy dzień książki i praw autorskich

Od 20 lat na całym świecie organizowany jest dzień poświęcony promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Obchodzony jest 23 kwietnia. Data ta została uznana za symboliczną dla literatury światowej. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii – w 1926 roku wystąpił z nim wydawca z Walencji, Vicente Clavel Andrés.

23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek.

W związku z rosnącym sukcesem Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, UNESCO postanowiło stworzyć tytuł Światowej Stolicy Książki, który jako pierwsze miasto otrzymał Madryt. Tytuł Światowej Stolicy Książki przyznawany jest co roku przez UNESCO jako wyróżnienie dla najlepszego przygotowanego przez dane miasto programu promującego książki i czytelnictwo.

Nasza biblioteka w dniach od 8-15 maja 2015 r. aktywnie włączyła się do obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek pod hasłem ,,Wybieram bibliotekę”. Z tej okazji przygotowaliśmy szereg atrakcji. Poprzez różne formy działań – spotkanie autorskie, inscenizacje dla najmłodszych użytkowników biblioteki w szkołach podstawowych, głośne czytanie, dyskusje nad książką – pokazywaliśmy, że biblioteka to istotny ośrodek informacji, w którym mamy swobodny dostęp do wiedzy, a także miejsce zabawy i edukacji, w którym słowo drukowane  współgra z nowoczesnymi narzędziami dostępu do informacji i rozrywki. Dlatego też zarówno młodzi, jaki i starsi mieszkańcy naszych miejscowości wybierają bibliotekę, jak wskazuje hasło tegorocznej edycji.

Fotorelacje:

„Zaczarowany świat bajek” w PSP w Babinie  - inscenizacja i głośne czytanie

„Zaczarowany świat bajek” w PSP w Grabowie nad Wisłą - inscenizacja i głośne czytanie

„Zaczarowany świat bajek” w PSP w Mszadli Starej - inscenizacja i głośne czytanie

„Zaczarowany świat bajek” w PSP w Łaguszowie - inscenizacja i głośne czytanie

Spotkanie autorskie z Panią Zofią Kucharską - poetką ludową z Kozienic

„Czytam sobie w bibliotece” - głośne czytanie w Filii w Łagowie

WYBIERAM BIBLIOTEKĘ - OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ BIBLIOTEK

http://nocbibliotek.org/wp-content/uploads/2015/04/banner-duzy.png

30 maja 2015 roku NOC bibliotek  Filia w Rudkach

 

Fotoreportaż z NOCY BIBLIOTEK

 

W sobotę 30 maja 2015 r. od godz. 18.00 do świtu zapraszamy na pierwszą ogólnopolską Noc Bibliotek – pełną atrakcji wieczorno-nocną imprezę promującą czytelnictwo i biblioteki jako miejsca, w których warto bywać.

Zamiast spać, przyjdźcie do biblioteki w Rudkach po masę wrażeń! W programie spotkania czytelnicze, wspólne czytanie fragmentów książek, czytanie na ekranie, zabawy, gry, projekcja filmu. W ramach Nocy Bibliotek odbędzie się również akcja „Przynieś książkę do biblioteki”, jeżeli masz w domu książki, z których już „wyrosłeś” albo zdecydowałeś się w końcu z nimi rozstać przynieś je ze sobą i podaruj naszej bibliotece.

Program NOCY BIBLIOTEK

 

Uczestników Nocy Bibliotek, którzy chcą zostać z nami do rana  prosimy o zabranie ze sobą latarek, mat oraz śpiworów i poduszeczek.

Organizator zapewnia gorące napoje.

 

Organizatorzy akcji: Centrum Edukacji Obywatelskiej, „Gazeta Wyborcza” i Magazyn „Książki”, Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”,  Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Instytut Książki.

Partnerzy: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki, Stowarzyszenie Nowe Horyzonty.

Patroni medialni: Program 1 Polskiego Radia, TVP 1, TVP ABC,  portal Lustro Biblioteki, magazyn „Biblioteka w szkole”.

Patronat honorowy: Minister Edukacji Narodowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Biblioteka Narodowa.

30 maja 2015 roku Odjazdowy Bibliotekarz – Przyłęk, Grabów nad Wisłą, Łagów

 

Fotoreportaż z Odjazdowy Bibliotekarz

 

W ramach ogólnopolskiej akcji odjazdowi rowerzyści corocznie przejeżdżają drogami miast i wsi. W tym roku po raz drugi będą mieli okazję pojechać mieszkańcy Gminy Przyłęk. Miejsca startu grup rajdu to biblioteki w Przyłęku, Grabowie nad Wisłą, Łagowie. Meta w Filii w Rudkach. Celem przedsięwzięcia jest promowanie czytelnictwa, pokazanie niestereotypowego wizerunku biblioteki i bibliotekarza oraz integracja osób czytających. W czasie rajdu chcemy propagować również aktywne spędzanie czasu wolnego na rowerze. Nie zabraknie też dodatkowych atrakcji:  dla strudzonych rowerzystów - ognisko oraz wspólna uczta dla ducha czytanie książek, konkursy, gry i zabawy podczas NOCY BIBLIOTEK.

Zgłoszenia na rajd będą przyjmowane  w placówkach bibliotecznych do 29.05.2015 roku  lub na adres e-mail: gbp@przylek.pl oraz tel. 486773038

REGULAMIN RAJDU „ODJAZDOWY BIBLIOTEKARZ”

KARTA ZGŁOSZENIOWA UCZESTNIKA RAJDU     ZGODA RODZICÓW  „ODJAZDOWY BIBLIOTEKARZ”/ ”NOC BIBLIOTEK”

Stereotypów nie można obalić w jeden dzień. Dlatego Gminna Biblioteka Publiczna w Przyłęku włączyła się do projektu  „Rozwój Żywych Bibliotek w Polsce - przeciwdziałajmy dyskryminacji lokalnie”. Mamy nadzieję, że spotkanie z Żywą Książką może być początkiem poszukiwania rzetelnych informacji, a także, że spotkanie autentycznej osoby reprezentującej interesującą nas grupę może odpowiedzieć na te pytania, których normalnie nie mielibyśmy szansy zadać. 

W dniach 22-24 maja przedstawicielka naszej biblioteki uczestniczyła w szkoleniu w dotyczącym organizacji Żywych bibliotek Uczestnicy szkoleń mogli skorzystać zarówno z wiedzy teoretyczna jak i praktycznej dotyczącej organizowania Żywej Biblioteki. Szkolenie przeprowadziło Stowarzyszenie Diversja we współpracy z Lambdą Warszawa. Projekt finansuje Program Obywatele dla Demokracji z Funduszy EOG.

Dnia 21 maja 2015 roku odbyło się spotkanie z rodzicami, na którym nasi młodzi adepci sztuki ludowej chcieli się zaprezentować. Przedstawiliśmy ponownie obrzęd prezentowany na festiwalu w Tarnogrodzie „Wianki– Noc Świętojańska”. Zdaniem oglądających „Program pokazał, że zarówno młodzi , jaki i starsi uczestnicy spektaklu to prawdziwi artyści, a kultura i obrzędy ludowe są bliskie ich sercu.” a „Kultywowanie tradycji i rozbudzanie zainteresowań życiem codziennym i kulturą naszych przodków to bardzo ważny punkt wychowania młodzieży.”

Kierownik GBP w Przyłęku Pani Monika Krześniak wraz z młodzieżą biorącą udział w projekcie podziękowała dyrektorowi szkoły Panu Jerzemu Kamionce  i pani Anny Trzaskowskiej, za pomoc jakiej udzieli pracownikom biblioteki w rekrutacji młodego pokolenia oraz przygotowaniu muzycznym do prezentowanego obrzędu.

„Teatr obrzędowy przymierzem pokoleń” w Publicznym Gimnazjum w Przyłęku

Młodzież kultywuje tradycje dawnej wsi

W Baranowie Sandomierskim po raz XXII odbył się Ogólnopolski Festiwal Twórczości Dziecięcej „Dziecko w Folklorze”. Głównym zadaniem festiwalu jest ochrona i popularyzacja zanikających gatunków folkloru słowno-muzycznego związanego z tematyką dziecięcą tj. pieśń sieroca, pasterska, obyczajowa, czy kołysanka. Gry i zabawy, tańce, obrzędy oraz zwyczaje powiązane życiem młodego pokolenia na dawnej wsi. Uczestnikami przeglądu są dzieci i młodzież do 18 roku życia, każdy może wystąpić tylko w jednej kategorii: soliści, grupy śpiewacze, grupy obrzędowe, instrumentaliści, zespoły taneczne.

Ważnym elementem przeglądu jest integracja młodych uczestników pochodzących z różnych regionów Polski oraz rozbudzenie zainteresowania folklorem.

W festiwalu brała udział Grupa Teatralna „Przymierze Pokoleń” z Lipin, która działa w Gminnej Bibliotece Publicznej w Przyłęku, która zaprezentowała obrzęd „Wianki- Noc świętojańska”, dwie solistki Patrycja Chojecka, która śpiewała dwie kołysanki z naszego regionu Usnij, ze mi usnij, Aaa kotki dwa i zdobyła I miejsce w kategorii solistów oraz Martyna Gajowiak, która zaśpiewała dwie pieśni sieroce.

Członkowie jury podkreślili wysoki poziom zaprezentowanych programów podczas festiwalu i duże zaangażowanie i pracę, jaką włożyli wszyscy wykonawcy w przygotowanie prezentacji.

Patronat nad działającą grupą młodzieży sprawuje również Gmina Przyłęk z Wójtem Marianem Kuś.

Wakcaje 2015

Wakacje w pełni!

Biblioteka w Przyłęku wraz z filiami w Grabowie nad Wisłą, Łagowie i Rudkach zaprasza gorąco dzieci                i młodzież na zajęcia i warsztaty prowadzone we wszystkich placówkach bibliotecznych Gminy Przyłęk od 1 lipca 2015 do 31 sierpnia 2015.

Obok zamieszczamy ramowy plan zajęć.

Przyjdź do biblioteki ….

Relacje z zajęć wakacyjnych w Gminnej Bibliotece Publicznej w Przyłęku więcej

Relacje z zajęć wakacyjnych w GBP w Przyłęku Filia w Łagowie więcej

Relacje z zajęć wakacyjnych w GBP w Przyłęku Filia w Rudkach więcej

Relacje z zajęć wakacyjnych w GBP w Przyłęku Filia w Grabowie nad Wisłą  więcej

Nagroda dla Grupy Teatralnej „Przymierze Pokoleń”                          podczas XXIV Czarnoleskich Spotkań Sobótkowych

Na tego rocznych Czarnoleskich spotkaniach Sobótkowych Grupa teatralna „ Przymierze Pokoleń” działająca  pod egidą naszej biblioteki przedstawiła prezentowany na festiwalu w Tarnogrodzie obrzęd „Wianki– Noc Świętojańska”. Grupa działa niedługo jednak fakt prezentowania tradycji ludowych przez grupę międzypokoleniową został dostrzeżony i nagrodzony.

Co roku w Czarnolesie wręczane są Nagrody im. Jana Kochanowskiego. Tym razem kapituła przyznała je w dziedzinach: literatury - Cezaremu Imańskiemu ze Zwolenia, folkloru i sztuki ludowej - Zespołowi ''Korzenie'' z Łaguszowa, teatru - Grupie Teatralnej ''Przymierze Pokoleń'' z Lipin i ochrony dziedzictwa kulturowego - Eugenii Januszewicz z Policzny.

Fotorelacja dostępna na Vimeo : https://vimeo.com/132615518.

Zakończył się ostatni etap gry o pracownię, uzyskaliśmy prawie 14 tys. głosów. Dziękujemy wszystkim głosującym. Tym razem nie udało nam się zdobyć Pracowni Orange dla naszej miejscowości. Ale  wystartujemy w kolejnej edycji programu.

Od 20 lipca do 10 sierpnia na stronie www.pracownieorange.pl trwało głosowanie na Naszą miejscowość Lipiny, gdzie może powstać w nowym budynku biblioteki multimedialna świetlica. Zobaczcie wizytówkę naszej grupy inicjatywnej w zakładce Głosuj na pracownie w Twojej okolicy. Każdego dnia można było oddać 5 głosów, po zarejestrowaniu się w serwisie do głosowania. W internetowym plebiscycie znalazło się 50 kandydatur wybranych przez Komisję Programu spośród 1018 zgłoszeń. Później głos należał do internautów, którzy wybierali finalne lokalizacje dla 26 nowych Pracowni. Lokale w zwycięskich miejscowościach zostaną wyposażone w komputery, bezpłatny dostęp do Internetu, drukarki ze skanerami, konsole do gier, telewizory LCD i meble. Opiekunom świetlic pomożemy prowadzić profesjonalną pracownię dla mieszkańców poprzez cykl szkoleń, tutoriali, webinariów i grantów finansowych przez pierwsze dwa lata ich aktywności.

Pracownie Orange

Biblioteka na festynie rodzinnym „Przyłęk nasza ziemia”

26 lipca 2015r. Gminna Biblioteka Publiczna w Przyłęku uczestniczyła w festynie rodzinnym „Przyłęk nasza ziemia”. W bibliotecznym namiocie na uczestników festynu czekała „Mini czytelnia”, loteria z pytaniami związanymi z bohaterami książek oraz historii książki, krzyżówki literacko-czytelnicze w której można było wygrać 3 bezpłatne rodzinne bilety do Magicznych Ogrodów w Trzciankach.  Promując barwy i herb Gminy Przyłęk, zaprosiliśmy młodszych uczestników festynu do jak  odtworzenia barw naszego herbu. Najlepiej odtworzone barwy herbu zostały nagrodzone książkami.  W  roku w puszczaniu baniek mydlanych wspierali nas druhowie z OSP w Łagowie. Dodatkową atrakcją było malowanie twarzy, jednak aby  się w grupie malowanych gości naszego namiotu należało rozwiązać krzyżówkę. Nasze stoisko odwiedziła koleżanka z biblioteki w Jasieńcu Soleckim. Podczas festynu zachęcaliśmy do głosowania na naszą pracownię Orange w Lipinach.  Zapraszamy do relacji zdjęciowej z festynu.

5 września 2015 czytamy „Lalkę” Bolesława Prusa

 

Serdecznie zapraszamy czytelników biblioteki oraz mieszkańców Gminy Przyłęk do wzięcia udziału w IV edycji ogólnopolskiej akcji ‘Narodowe czytanie” przez cały dzień od godz.8.30 do godz.16.30 będziemy w bibliotece czytać  fragmenty powieści „Lalka” , wyświetlimy  prezentację multimedialną o twórcy powieści Aleksandrze Głowackim, historii powstania książki, jej adaptacjach filmowych. Dla osób, które  spróbują  odczytać  stronę z rękopisu „Lalki”, będą czekały nagrody książkowe.

Pod tym linkiem znajdziecie  wideo, na  którym  Prezydent RP oraz Pierwsza dama czytają fragmenty „Lalki” B. Prusa http://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/lalka/o-projekcie/

 

Podpalenie budynku filii w Grabowie nad Wisłą

W sobotę w nocy 12 września podpalono budynek filii bibliotecznej w Grabowie. Był to budynek parafialny, udostępniony nieodpłatnie przez proboszcza parafii Ługi Sylwestra Góreckiego na potrzeby społeczności lokalnej. Bibliotekę do tego budynku przeniosła ponad 25 lat temu P. Natalia Przepiórka. Małymi kroczkami remontowaliśmy budynek, zostały wymienione drzwi wejściowe, wewnętrzne, okna w całym budynku. Własnymi siłami odmalowaliśmy wnętrze oraz zewnętrzną część budynku. W filii był dostępny Internet oraz wi-fi. Na placu biblioteki powstało miejsce  dla turystów i mieszkańców. Z filii korzystali dorośli, młodzież oraz dzieci. W sumie  ponad 200 czytelników. W obecnej sytuacji zawieszona jest działalność biblioteki. Trwają prace nad zaadoptowaniem nowych pomieszczeń udostępnionych bibliotece przez Wójta Gminy Mariana Kuś. Jesteśmy w trakcie malowania, sprzątania i utworzenia nowego miejsca dla Naszych czytelników. Mamy nadzieję, że uda się uruchomić placówkę do końca września.

Filia w Grabowie nad Wisłą już działa

Chcę, by każdy uczeń na świecie miał lekcje z programowania. Nie po to, by każdy został programistą, ale by każdy nauczył się logicznego myślenia.

Vinton Cerf, wiceprezes Google i jeden z „ojców” Internetu.

GO_PRO! to projekt edukacyjny i modernizacyjny, którego głównym celem jest stworzenie nowoczesnych przestrzeni do rozwoju kompetencji kluczowych oraz zachęcenie młodzieży szkół podstawowych i gimnazjalnych do nauki programowania. W ramach projektu na chwilę obecną działa 20 punktów GO_PRO w bibliotekach w całej Polsce.

Programowanie to magia. Programiści to czarodzieje XXI wieku. Zajęcia z programowania są jak zajęcia w Hogwarcie. Uczą  rozwiązywania problemów i radzenia sobie w każdej sytuacji.

      W naszej bibliotece zajęciach z programowania i budowania robotów prowadzonych przez przedstawicieli Stowarzyszenia Edukacji Pozaformalnej „Meritum” mieli okazję wziąć udział uczniowie i uczennice z Publicznej Szkoły Podstawowej w Babinie.

Jednocześnie prowadzone było spotkanie z  przedstawicielami instytucji publicznych promujący projekt  GO_PRO! 

Od początku  października rozpoczęła swoją działalność po dwutygodniowej przerwie nasza Filia w Grabowie nad Wisłą, aby mogło to być  możliwe w tak krótkim czasie pracował cały zespół biblioteczny wraz z małżonkami. Pracowaliśmy popołudniami, w soboty i nawet w niedzielę, aby nasze „skarby” mogły szybko trafić na półki. Efekty naszej pracy widać na zamieszczonych zdjęciach. Chcieliśmy bardzo serdecznie podziękować wszystkim, którzy odpowiedzieli na prośbę o wsparcie naszej biblioteki:

1) Małgorzacie Baran z Biblioteki w Policznie

2) Elżbiecie Wachnik z Biblioteki w Magnuszewie

3) Ewie Kulińskiej, Lidii Choroś, Lidii Kępińskiej, Marlenie Rybak, Iwonie Grzebała, Jolancie Walowskiej, Elżbiecie i Zbigniewowi Cywka z Biblioteki  w Zwoleniu oraz filii w Sycynie, Strykowicach Błotnych oraz Jasieńcu Soleckim

4) Annie Pucyk z Biblioteki w Domanicach

5) Małgorzacie Kosińskiej z Biblioteki w Jaworze

6) Hurtowni Artykułów Chemicznych Andrzej Skawiński w Zwoleniu

7) P.H.U „NITEX” Agnieszka Denkiewicz Sklep Ogrodniczo Przemysłowy w Przyłęku.

http://gopro.edu.pl/content/themes/pixide/img/hero_robot_subpages.pngDO ROBOTA!

„MIKROPRZEDSIĘBIORCY” I „PRYWACIARZE” -Wystawa w nowej bibliotece

 Akademia Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości Fundacja dr Bogusława Federa oraz Marian Kuś, wójt gminy Przyłęk  i Gminna Biblioteka Publiczna w Przyłęku zapraszają na wystawę  "Prywaciarze – początki polskiej mikro przedsiębiorczości”.

Otwarcie w piątek  16 października o godzinie 8.30 w Gminnej Bibliotece Publicznej  w Przyłęku.  

 

„MIKROPRZEDSIĘBIORCY” I „PRYWACIARZE”

 

Rzemieślnicy ze swoimi wyrobami, kupcy na tle małych sklepów i straganów, ludzie próbujący wbrew ideologom PRL rozwijać własną inicjatywę. Ich zdjęcia można zobaczyć na przygotowanej przez Akademię Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości Fundacja dr Bogusława Federa wystawie "Prywaciarze – początki polskiej mikro przedsiębiorczości”. Wystawa to również zbiór oryginalnych eksponatów z lat PRL. Więcej ….

Więcej o Wystawie i Akademii Liderów można  na stronie – www.wiedza3G.pl

 

Nie oceniaj książki po okładce”  czym  jest Żywa Biblioteka

Książki wypożyczamy, żeby zdobyć nową wiedzę lub oderwać myśli od codziennych problemów. Także tutaj, w żywej bibliotece. Różnica jest jedna – książkami są ludzie, a ich treścią – ich codzienność. Każdy zainteresowany może te historie „przeczytać”, a następnie o nich podyskutować i zweryfikować swoje wyobrażenia i postawy. Żywa biblioteka to projekt, w czasie którego udostępnia się „żywy” księgozbiór - osoby ze środowisk i grup, obarczonych stereotypami i na co dzień spotkających się z dyskryminacją i niezrozumieniem.

W dniu 30 listopada 2015 roku w naszej bibliotece odbyło się Otwarte spotkanie DKK, na którym mogliśmy wziąć udział w  spotkaniu autorskim z Agnieszką Lingas-Łoniewską.

Autorka dała się poznać jako osoba bezpośrednia i żywiołowa. Dużo opowiadała o swojej drodze ku pisarstwu, którą poprzedzała praca w korporacji, ponieważ po skończeniu polonistyki nie znalazła pracy nauczycielki. Przyznała, że jest osobą, która zawsze zapisuje swoje pomysły aby je wykorzystać w przyszłości podczas pisania powieści. Z dużą dozą humoru opowiedziała także o swoim życiu prywatnym. Pisarka zachęcała do czytania książek Polskich Autorów.  Pod koniec spotkania autorka odpowiadała na liczne pytania uczestników spotkania, a następnie podpisywała swoje książek. Na zakończenie wykonaliśmy wspólne zdjęcie bibliotekarzy, naszego DKK, uczestników spotkania oraz naszego gościa..

Fotorelacja

Spotkanie „Dofinansowano z środków  Instytutu Książki”

W piątek 20 listopada po raz pierwszy u nas odbyła się Żywa Biblioteka Przyłęk!. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tym wydarzeniu.  Spotkanie z  Żywymi Książkami poprzedzone było półgodzinną prelekcją dotyczącą uzależnień, którą poprowadzi terapeuta związany z Klubem Abstynentów Wzajemnej Pomocy "S" w Zwoleniu Pan Jacek Kosiec. Wśród Żywych Książek znaleźli się: mama dziecka niepełnosprawnego, trzeźwy alkoholik, osoba niesłysząca, amazonka, osoba otyła, osoba współuzależniona. Wśród czytelników znalazły się osoby w różnym wieku, chcące poznać drugiego człowieka oraz zweryfikować swoje poglądy albo zadać pytania, na które dotychczas nie znaleźli odpowiedzi.

Poniżej można zapoznać się z Katalogiem

KATALOG ŻYWYCH KSIĄŻEK

Pole tekstowe: Fotogaleria

PRZEPROWADZKA DO NOWEJ BIBLIOTEKI

11 listopada rozpoczęliśmy przeprowadzkę do nowej  siedziby biblioteki do niełatwej pracy stawiło się cało grono bibliotekarek naszej gminy oraz niezawodna młodzież, której jeszcze raz chciałyśmy bardzo serdecznie podziękować za pomoc tj. Ani Knieć, Tomkowi Janikowi, Gabrysi Pawełek, Patrycji Madej i Angelice Filipiak. Jesteście super. Przeprowadzamy się, ale nie zamykamy podwoi naszych placówek dla czytelników. Nowa biblioteka powstała dzięki dotacji z Programu Wieloletniego Kultura+ Priorytet "Biblioteka+. Infrastruktura bibliotek" ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa oraz dotacji uzyskanej z budżetu Gminy Przyłęk.

Spotkanie autorskie A. Lingas-Łoniewska

Warsztaty Bożonarodzeniowe w bibliotekach

Święta coraz bliżej, dlatego aby lepiej wczuć się w ich atmosferę w naszych bibliotekach tj. w bibliotece w Przyłęku oraz w filiach Grabowie nad Wisłą i Łagowie odbyły się warsztaty Bożonarodzeniowe, na których robiliśmy bombki, choinki, stroiki i bałwanki.

W filii w Grabowie nad Wisłą uczestniczyli uczniowie kl. IV z PSP w Grabowie wraz z wychowawcą Panią Magdą Baryłką. Wspólnie wykonywaliśmy papierowe łańcuchy i bombki choinkowe. Dużym zainteresowaniem cieszyło się jednak wykonywanie przepięknych choinek i stroików z szyszek.

W warsztatach w filii w Łagowie uczestniczyli młodsi czytelnicy, korzystający z zasobów biblioteki. Wspólnie z bibliotekarką Anią ubrali choinkę oraz wykonywali świąteczne ozdoby, śpiewając kolędy.

W bibliotece w Przyłęku warsztaty prowadziły Panie Justyna Gregorczyk oraz Magdalena Solecka. Uczestnicy spotkania dzięki Pani Justynie nauczyli się, jak wykonać bombki wykorzystując do tego styropianowe kule ora waciki higieniczne. Pani Magdalena uczyła jak wykonać własnoręcznie stroik świąteczny, korzystając z siana, nici i gałązek świerku oraz szyszek.

Kolędowanie na ekranie

23 grudnia odbyło się wspólne „Kolędowanie na ekranie” w Sali konferencyjnej biblioteki w Przyłęku. W spotkaniu uczestniczyli czytelnicy naszej biblioteki, członkowie Grupy Teatralnej „Przymierze pokoleń”, Skarbnik Gminy Pani Mirosława Witczak oraz pracownicy biblioteki. Proboszcz parafii w Przyłęku ks. Szczepan Barański odmówił modlitwę i poświęcił opłatek, którym podzielili się uczestnicy spotkania oraz zaintonował śpiew kolędy „Wśród nocnej ciszy…”. Następnie korzystając z zamieszczonych na YouTube kolęd i pastorałek w wersji karaoke wspólnie, solo oraz w duetach śpiewaliśmy ulubione kolędy i pastorałki.

Wspólny śpiew zawsze jednoczył serca i unosił myśli ku tej niezwykłej Tajemnicy Bożego Narodzenia.  Zapach choinki, bombki i aniołki oraz płonące świece, tworzyły atmosferę świąteczną. Kolędy rozpoczynamy śpiewać w dn. 24/25 grudnia do Święta Chrztu Pańskiego (niedziela po 6 stycznia). W tradycji polskiej dopuszcza się śpiewanie ich do święta Matki Boskiej Gromnicznej (2 luty).

Fotorelacja

obrazekPole tekstowe: Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia 
oraz 
Nowego 2016 Roku  życzymy 
wszystkim czytelnikom samych roziskrzonych radością i uśmiechem chwil

Projekt dofinansowano ze środków programu „Seniorzy w akcji” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”

W nowym roku 2015 dalej  kontynuujemy działania w ramach projektu „Teatr obrzędowy przymierzem pokoleń” dzięki środkom z Polsko-Amerykańskiej Fundacji dla Wolności w ramach konkursu ogłoszonego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych ę "Seniorzy w akcji"”. Nasz międzypokoleniowy zespół teatralny składający się  z pań z KGW w Grabowie nad Wisłą, uczniów Publicznego Gimnazjum w Przyłęku oraz PSP w Grabowie nad Wisłą. 

 Zespół spotyka się na próbach w  Sali narad Urzędu Gminy w Przyłęku oraz świetlicy OSP w Grabowie nad Wisłą.  W Sali narad trwają prace nad przygotowaniem spektaklu obrzędowego „Wianki - Noc Świętojańska” wspólnie młodzież oraz seniorzy odgrywali przydzielone im role. Pani Natalia Przepiórka animatorka w realizowanym projekcie oraz autorka scenariusza na bieżąco dokonuje zmian w tekście oraz zachowaniu się naszych artystów, aby spektakl jak najwierniej odtwarzał tradycje Nocy Świętojańskiej.

W świetlicy OSP  odbywają się próby kolejnego spektaklu, jakim są „Dożynki przed dworem dziedzica w Grabowie”. Spektakl prezentuje  obrzęd związany ze zwyczajami żniwnymi dawnej wsi i  przekazywania  właścicielowi dóbr wieńca dożynkowego. Autorem  tego spektaklu obrzędowego jest również  animatorka  naszego projektu Natalia Przepiórka. 

Uczestnicy  projektu biorący udział  w spektaklach mają już przygotowane kostiumy.

W dniu 16 stycznia 2015  odbyły się konsultacje z folklorystą naszego regionu  Adolfem Krzemińskim dotyczące spektakli: ich tematyki obrzędowej, utrzymania gwary. Ważny jest tu twórczy stosunek scenarzysty do tradycji, co daje efekt w postaci różnego rodzaju przetworzenia materiału obrzędowego  oraz jego rekonstrukcję dla naszego regionu.

W dniach 20 i 21 stycznia nasza grupa miała okazję skorzystać z pomocy Latającego Animatora Kultury Bartosza Mazura, który pomagał naszym aktorom prawidłowo interpretować tekst, wypracować prawidłową technikę mowy oraz świadomą ekspresję swojego ciała i prawidłowego ustawienia na scenie oraz prezentowania poszczególnych scen.

Już znamy termin udziału w Międzywojewódzkim Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych w Tarnogrodzie spektakl „Dożynki przed dworem dziedzica w Grabowie” będzie prezentowany w dniu 31 stycznia 2015 roku. Natomiast „Wianki - Noc Świętojańska”  w dniu 1 lutego 2015 roku.

Próby do spektakli obrzędowych - trwają

Ferie zimowe od 19 stycznia 2015 do 1 lutego 2015

Zapraszamy na zajęcia dla dzieci i młodzieży do wszystkich placówek bibliotecznych Gminy Przyłęk:

Gminna Biblioteka Publiczna w Przyłęku -  w poniedziałek i środę w godzinach od 11.00 do 13.00

Filia w Grabowie nad Wisłą -  w środę i piątek w godzinach od 11.00 do 13.00

Filia w Łagowie - we wtorek i czwartek w godzinach od 11.00 do 13.00

Filia w Rudkach -  we wtorek i czwartek w godzinach od 14.30 do  16.30.

Przez całe ferie codziennie w godzinach pracy bibliotek, można korzystać z dostępu do  platformy nauki języka angielskiego dla dzieci i młodzieży FunEnglish oraz Duolingo. Młodzież pragniemy zainteresować  zajęciami z kodowania.

Międzywojewódzki Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych

Dołącz do projektu

Projekt dofinansowano ze środków programu „Seniorzy w akcji” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”

Uczestnicy projektu „Teatr Obrzędowy Przymierzem Pokoleń” w dniach 31 stycznia oraz 1 lutego 2015 roku zaprezentowali dwa spektakle, które  przygotowali w ramach projektu. Wszyscy byliśmy bardzo podekscytowani możliwością pokazu na scenie podczas sejmiku w Tarnogrodzie.

Sejmik to czas na prezentację przedstawień teatralnych środowisk wiejskich oraz wspaniała oferta kulturalna – poznanie tradycji i obrzędów z różnych regionów Polski. W w/w zespołach pracują osoby starsze, młodzież i dzieci – jest szansa, że młode pokolenie będzie kontynuować ocalanie od zapomnienia obrzędów, takich jak: gody, zapusty, noc świętojańska, wicie wianków, chodzenie z gwiazdą, wesele, chrzciny, ostatni różaniec itp. oraz prace wiejskie: darcie pierza, prządki, kiszenie kapusty, kopanie kartofli itp.

Obok można obejrzeć prezentowane spektakle. Zapraszamy !

Nasza biblioteka znalazła się wśród bibliotek w programie Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego „Tablety w twojej Bibliotece!”. Na konkurs wpłynęło 651 wniosków, spośród których komisja wybrała 234. Nasza  placówka znalazła się w gronie 121 bibliotek, które otrzymają 6 tabletów wraz osprzętem. Pracownicy biblioteki będą mogli skorzystać również ze szkoleń on-line oraz stacjonarnych.

Niecierpliwie czekamy na dostawę całego sprzętu!

Gminna Biblioteka Publiczna w Przyłęku ponownie organizuje warsztaty dla dorosłych pt. „Biblioteka rozwija talenty”, zatem  zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane tematyką. Warsztaty odbywać się będą przez Świelicy w Mierziączne oraz Filii biblioteki w Rudakch. Wstęp wolny.

Na warsztaty prosimy przynieść ze sobą dobry humor.

 Serdecznie zapraszamy!

Fotorelacja z warsztatów w Świetlicy w Mierziączce

Fotorelacja z warsztatów w Filii w Rudkach

Biblioteka rozwija talenty II

Projekt dofinansowano ze środków programu „Seniorzy w akcji” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”