Gminna Biblioteka Publiczna w Przyłęku

Wakacje 2015

„Przyjdź do biblioteki... „

1.07.2015 w bibliotece w Przyłęku odbyło się spotkanie pt. „Kolorowe witraże - poznajemy twórców witraży z Polski i świata”. Tworzymy małe arcydzieła witrażowe. Uczestnicy dowiedzieli się czym jest witraż, poznali najbardziej znanych polskich twórców witraży Stanisława Wyspiańskiego i Józefa Mehoffera. A najbardziej znany na świecie twórca dzieł ze szkła to Louis Comfort Tiffany. Następnie wspólnie  wykonaliśmy kolorowe witraże z brystolu i bibułki.

Fotorelacja

6.07.2015 na zajęciach  zajęliśmy się „ożywianiem kamieni”. Malowanie na kamieniach to forma sztuki wykorzystująca głównie siłę wyobraźni. Polega na czytaniu z kształtu kamienia. Możemy dostosować kształt kamienia do własnych oczekiwań. Wykorzystując farby możemy zmienić jego kolor. W ten sposób nadajemy mu jakby drugą skórę. Każdy kamień to wyzwanie... i indywidualista. Nie ma na świecie dwóch identycznych kamieni. Nasze dzieci z GBP w Przyłęku poszukiwały ciekawych kamieni, aby je "ożywić". Czy ktoś widział "kamienną biedronkę" lub "kamiennego Minionka"?

Fotorelacja

8.07.2015 na zajęciach poznaliśmy Cyfrową Bibliotekę Narodową POLONA, uczestnicy dowiedzieli się na czym polega digitalizacja i co to jest druk ulotny. Na stronie Cyfrowej Biblioteki wyszukiwaliśmy książki dla dzieci oraz odszukaliśmy ciekawą publikację "Chińskie cienie - zabawa dla dzieci". Przez ponad godzinę próbowaliśmy się nauczyć jak dłońmi za pomocą cienia możemy odtworzyć obraz: psa, wielbłąda, orła... i wiele innych zwierząt oraz postaci.

Fotorelacja

13.07.2015 na letnich zajęciach tworzyliśmy komiksy korzystając ze platformy Internetowej www.pixton.com . Rozpoczęliśmy krótkim wstępem na temat podstawowych zasad tworzenia historyjek obrazkowych. Każdy uczestnik zajęć miał za zadanie wybrać i zapoznać się z książką na podstawie której będzie wykonywała swój komiks. Następnie wszyscy utworzyli swoje konta na portalu i zabrali się do tworzenia własnego komiksu. Zadanie wcale nie okazało się takie proste, jednak wszyscy starali się aby ich komiksy były jak najbardziej ciekawe.

15.07.2015 wykorzystując słoneczną pogodę wybraliśmy się w plener, aby poznawać rośliny w naszej okolicy. Zadaniem uczestników zajęć było odnalezienie jak największej liczby różnych gatunków roślin oraz z pomocą atlasów oznaczenie ich nazw i czy ma właściwości lecznicze. Zwycięzcami byli jednak wszyscy, gdyż każdy bardzo zaangażował się w wykonanie zadania. Ponadto w trakcie zajęć wspólnie rozmawialiśmy o właściwościach leczniczych roślin. Na  zakończenie warsztatów bawiliśmy się wspólnie chustą animacyjną.

Fotorelacja

Fotorelacja

20.07.2015 w poniedziałek w bibliotece w Przyłęku uczestnicy poznali zwierzęta zamieszkujące oceany i rafę koralowa m.in. diabła morskiego, najeżki, kałamarnice. Następnie tworzyli własne mini oceany, które były pełne stworzeń zamieszkujących rafy koralowe. Później wspólnie czytaliśmy o przygodach Bolka i Lolka, którzy o mało nie znaleźli się w paszczy rekina. Na koniec spróbowaliśmy swoich sił w przygotowaniu morza w butelce lub słoiku.

22.07.2015 W środę na zajęciach w bibliotece w Przyłęku uczestnicy "ożywiali" książki. Korzystając ze scenariusza zamieszczonego na tabletach w ITunes U, uczestnicy zapoznali się z programami do animacji poklatkowej i obejrzeli przykłady przygotowanych animacji. Podzieliliśmy się na trzy grupy, każdy zespól miał za zadanie do wybranej książki, przygotować zwiastun w programie IMovie zachęcający do jej przeczytania. Poniżej zamieszczamy linki do przygotowanych animacji:

Zakochany kundel
https://youtu.be/fWzVfE7-fFk
Rajd grozy                                                      Franklin i zaginiony kotek
https://vimeo.com/134203390                       https://vimeo.com/134202343

Fotorelacja

Fotorelacja

27.07.2015 w poniedziałek w bibliotece w Przyłęku uczestnicy zostali podzieleni na dwuosobowe  zespoły i rozpoczęliśmy grę, która potrwa do końca wakacji. Każdy członek zespołu może na jego rzecz zdobywać punkty na każdych zajęciach. Na początek warsztatowicze otrzymali zadanie, aby nadać czarno białym konturom herbu Gminy Przyłęk kolory oraz brakujące elementy. Informacje niezbędne do wykonania zadania poszukiwali w monografii „Przyłęk nasza ziemia” oraz w Internecie. Następnie przez cały pozostały czas spotkania rozwiązywali zadania, krzyżówki związane z biblioteką oraz literaturą.

Fotorelacja

Fotorelacja

29.07.2015 w bibliotece w Przyłęku uczyliśmy się jak wić wianki wykorzystując otaczające nas zioła i kwiatki.  Kwiaty układa się w kępki, pierwsza kępka musi mieć  długie łodyżki, na które prostopadle układamy kolejne kępki kwiatów i łodyżkami roślin okręcamy je i mocujemy tak, aby układały się w okrąg. Układamy kwiatki tak, aby znajdowały się po zewnętrznej stronie tworzącego się okręgu. Gdy mamy już wystarczającą długość naszego wianka, czyli że oplecie naszą głowę, związujemy ze sobą dwa końce. Poznanie zasad i tradycji  wicia wianków stało się pretekstem do świetnej zabawy.

Uczestnicy dowiedzieli się, że w dawnych czasach poszczególnym ziołom i kwiatom, z jakich wiło się wianki, nadawano magiczne znaczenie, np. piołun odpędzał złe moce, łopian chronił przed klątwą, ruta przyciągała kawalerów, żółty jaskier oznaczał miłość.

03.08.2015 rozpoczęliśmy cykl warsztatów wakacyjnych  związanych z recyklingiem. Pierwsze zajęcia nosiły tytuł Magiczne nenufary - gdzie możemy je znaleźć — warsztaty plastyczne. Z zadrukowanych wcześniej kartek, uczestnicy mieli za zadanie wyciąć formę przyszłego kwiatka, w środku wpisać swoje życzenie i zakryć je płatkami. Następnie każdy uczestnik puścił przygotowany  na wodę i czekaliśmy, który kwiat pierwszy się rozwinie tego życzenie  się spełni. Kolejnym zadaniem, które otrzymali uczestnicy było wyszukanie w bibliotece książki, w której możemy zobaczyć nenufary lub o nich przeczytać. Uczestnicy opowiadali, kiedy i gdzie widzieli kwiaty nenufarów.

05.08.2015  w środę odbyły się warsztaty pt. Drugie życie odpadów - bajka, maskotka Frubi. Uczestnicy dowiedzieli się na czym polega drugie życie odpadów do czego można wykorzystać plastikowe butelki, makulaturę oraz złom. Następnie obejrzeli filmik edukacyjny na YouTube pt. Czysto, ładnie i bez śmieci - rady Pana śmietnika dla wszystkich dzieci. Kolejnym etapem środowego spotkania było wykonanie maskotki Frubiego korzystając z plastikowych butelek oraz rolek ręczników papierowych.

10.08.2015  odbyły się kolejne zajęcia w naszej bibliotece tematem był czas i odwieczne pytanie „ Czy czas biegnie?”. Poszukaliśmy wraz z uczestnikami książek i wierszy mówiących o czasie i zegarach. Uczestnicy dowiedzieli się , że czas dzielimy na wieki, dekady, lata, miesiące, dni, godziny, sekundy. Korzystając z dostępnych w bibliotece Tabletów   warsztatowiczki miały za zadanie odszukać, kiedy powstały pierwsze zegary poczynając od słonecznych poprzez wodne, ogniowe, wahadłowe oraz w pełni mechaniczne. Zadanie okazało się wcale nie takie łatwe. Następnie  przeszliśmy do wykonania budzika wykorzystując do tego zużytą płytę CD lub DVD.

Fotorelacja

Fotorelacja

Fotorelacja

17.08.2015 na poniedziałkowych zajęciach uczestnicy dowiedzieli się do czego możemy wykorzystać plastikowe butelki po napojach. Na początek obejrzeliśmy krótki film edukacyjny pt. "Drugie życie butelki PETulki"-https://www.youtube.com/watch?v=jMPDOt2zmbU, następnie korzystając z portalu http://manualni.pl/wazonik-z-plastikowej-butelki/ uczyliśmy się jak wykonać wazonik z plastikowej butelki. Poniżej prezentujemy link do strony na której możemy poznać inne sposoby wykorzystania butelek PET.
http://madebymadzia.blogspot.com/…/8-sposobow-na-kreatywne-…

Fotorelacja