„Pisarz ma tylko jednego nauczyciela:         jest nim czytelnik„

                                       Mikołaj Gogol

Gminna biblioteka publiczna w przyłęku

Aktualności

Gminna Biblioteka Publiczna w Przyłęku złożyła „Wniosek o przyznanie grantu na realizację projektu na rzecz lokalnego rynku pracy w ramach projektu „RozPRACUJ to z biblioteką”. Wniosek został oceniony pozytywnie i w związku z tym biblioteka od 17 stycznia do 15 czerwca 2014 r. będzie wykonywać zadania zaplanowane w ramach grantu na rzecz młodych kobiet z Gminy Przyłęk. Ogółem programem zostanie objętych 8 młodych mam pozostających bez zatrudnienia lub utrzymujących się wyłącznie z  dochodów uzyskiwanych z gospodarstwa rolnego ze swoimi „pociechami”. Wysokość przyznanych środków – 4400,00 zł.

PROJEKT NA RZECZ LOKALNEGO RYNKU PRACY
w ramach projektu „RozPRACUJ to z biblioteką”
Mamy – poznają świat interesów

Filia Gminnej Biblioteki Publicznej w Rudkach  zaprasza seniorów na warsztaty, które odbywać się będą przez 4 kolejne piątki w miesiącu lutym z cyklu „Biblioteka – rozwija talenty”. Wstęp wolny.

Na warsztatach będziemy pracować z wykorzystaniem różnych technik plastycznych . Serdecznie zapraszamy!

Relacje z prowadzonych warsztatów więcej...

Biblioteka – rozwija talenty

Z Biblioteką w Ferie 2014

W ferie zostajesz w domu i chciałbyś miło spędzić czas w gronie rówieśników przyjdź do naszej malutkiej  biblioteki. Zaplanowaliśmy dla uczestników wiele atrakcji. Wstęp wolny, ale ilość miejsc ograniczona. Zapisz się już dziś !

Szczegółowy plan spotkań w Gminnej Bibliotece Publicznej w Przyłęku poznasz klikając na niebieską planszę.

Relacje z prowadzonych spotkań podczas ferii zimowych Gminna Biblioteka Publiczna w Przyłęku więcej...

Gminna Biblioteka Publiczna w Przyłęku Filie w Łagowie, Grabowie nad Wisłą i Rudkach  więcej...

TYDZIEŃ Z INTERNETEM 2014

Gminna Biblioteka Publiczna w Przyłęku Bierze udział w akcji „Tydzień z Internetem 2014” - jest to ogólnoeuropejska kampania koordynowana przez Telecentre Europe, której celem jest zachęcenie jak największej liczby osób do poznania i wykorzystania różnych możliwości, jakie daje Internet. W Polsce kampania organizowana jest po raz czwarty, a krajowym koordynatorem polskiej edycji jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Relacja z rajdu rowerowego „Po zielonych terenach” więcej...

Wszystkie placówki biblioteczne w Gminie Przyłęk, zgłosiły swój udział  w Akcji „Odjazdowy Bibliotekarz”. Zapisy na planowany rajd rowerowy w dniu 18.05.2014 przyjmowane są w poszczególnych placówkach w godzinach pracy.

Odjazdowy Bibliotekarz to akcja, w której bibliotekarze, czytelnicy i miłośnicy książek oraz rowerów, przejeżdżając przez okolicę, mogą przyjemnie i aktywnie spędzić wiosenne popołudnie w gronie osób o podobnych pasjach.

Fotorelacja ze spotkania młodzieży Gminna Biblioteka Publiczna w Przyłęku więcej...

Relacja ze spotkania w Fili w Łagowie  na  Facebooku

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=724645384223644&set=pcb.724645727556943&type=1&theater

Gminna Biblioteka Publiczna w Przyłęku przyłączyła się do akcji w ogólnopolskim projekcie "Półki Wolności" Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i ogólnopolskiej koalicji organizacji pozarządowych "Razem'89". Została przygotowana ekspozycja książek mówiących o wydarzeniach mających miejsce 25 lat temu i wyborów czerwcowych w 1989 roku oraz prezentacja plakatów i druków ulotnych zachęcających do udziału w wyborach. Od 4 czerwca, kiedy to przypada rocznica wyborów przez kolejne 4 dni zaplanowano, iż osoby odwiedzające bibliotekę będą mogły oddać głos wyborczy oraz otrzymają okolicznościowe nalepki z logiem akcji „Razem'89”.

Razem’89

"SENIORZY W AKCJI" to ogólnopolski konkurs dotacyjny realizowany przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę" ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Gminna Biblioteka Publiczna w Przyłęku jako organizacja wspierająca międzypokoleniową parę animatorów znalazła się w finale i aplikuje o grant w ramach powyższego konkursu. Przyznana dotacja pozwoli na realizację przedsięwzięcia, w którym osoby starsze wspólnie z ludźmi młodymi wezmą udział w warsztatach i przygotują dwa spektakle obrzędowe.  Poprzez udział w programie „Seniorzy w akcji” pokazujemy, że osoby 60+ są aktywnymi członkami społeczności lokalnych, inicjują ciekawe przedsięwzięcia, a bariery międzypokoleniowe są często tylko kwestią stereotypów.

Pole tekstowe: Czy to słońce czy to deszcz
W  bibliotece  fajnie  jest

Zapraszamy do udziału w konkursie wakacyjnym „Najaktywniejszy czytelnik Lata 2014”

Relacje z zajęć wakacyjnych w Gminnej Bibliotece Publicznej w Przyłęku więcej

Relacje z zajęć wakacyjnych w GBP w Przyłęku Filia w Łagowie więcej

Relacje z zajęć wakacyjnych w GBP w Przyłęku Filia w Rudkach więcej

Relacje z zajęć wakacyjnych w GBP w Przyłęku Filia w Grabowie nad Wisłą  więcej

Biblioteka na festynie rodzinnym „Przyłęk nasza ziemia”

27 lipca 2014r. Gminna Biblioteka Publiczna w Przyłęku uczestniczyła w festynie rodzinnym „Przyłęk nasza ziemia”. W bibliotecznym namiocie na uczestników festynu czekała „Mini czytelnia”, loteria z pytaniami związanymi z bohaterami książek oraz historii książki, krzyżówka literacko-czytelnicza w której można było wygrać 4 egz. książki „ Przyłęk nasza ziemia”.  Promując zasady recyklingu dzieci mogły wykonać z  butelek PET piękne kolorowe motyle. Pomimo dużego wiatru próbowaliśmy też puszczać bańki mydlane. Jednak największym powodzeniem cieszyło się oczywiście malowanie twarzy, które przez cały czas naszego uczestnictwa w festynie niestrudzenie wykonywały Ania Nędzi i Ewa Kusio.  Zapraszamy do relacji zdjęciowej z festynu.

 Teatr PINOKIO w bibliotece

Na zakończanie wakacji Gminna Biblioteka  w Przyłęku zaprosiła uczestników zajęć wakacyjnych oraz młodszych użytkowników biblioteki na przedstawienie „Kozucha Kłamczucha” prezentowane przez Teatr Lalkowy Pinokio, które wzbogacone jest piękną, ręcznie malowaną scenografią i kukiełkami własnej produkcji.  Na rękach wszystkich małych widzów aktorzy prowadzący  przystawili pamiątkowe stemple. Po spektaklu artyści bawili dzieci tworząc balonowe zoo oraz prowadząc wspólne zabawy.

Po przedstawieniu uczestnicy otrzymali dyplomy potwierdzające udział w pikniku edukacyjnym „Sieciaki na wakacjach.”

Spektakl był wystawiony 28.08.2014 w GBP w Przyłęku Filia w Łagowie o godz. 12.00 . Wstęp bezpłatny.

Klikając na zdjęcie obejrzysz krótki filmik ze spektaklu

   Piknik Edukacyjny „Sieciaki na wakacjach”

Gminna Biblioteka Publiczna w Przyłęku w filii w Rudkach w ostatni wakacyjny poniedziałek, czyli 25.08.2014 roku zorganizowała piknik edukacyjny „Sieciaki na wakacjach”. Pikniki organizowane są  w ramach ogólnopolskiej akcji przez Fundację Dzieci Niczyje i Fundację Orange ma ona na celu edukowanie dzieci poprzez zabawę. W trakcie uczestnictwa w pikniku dzieci uczą się, jak reagować na zagrożenia w Internecie oraz jak ich unikać. Poznają zasady Netykiety oraz cztery podstawowe zasady bezpiecznego surfowania w sieci. Dowiadują się, jak chronić swoją prywatność w Internecie, a także jakie zagrożenia niosą za sobą internetowe znajomości.

Podczas pikniku młodzi uczestnicy oprócz zdobywania wiedzy z zasad bezpiecznego  po Internecie mogli wziąć udział w różnych zabawach m.in. wyścigu w workach i na workach, wojnie na „papierowe” pomidory itd. oraz upiec kiełbaskę na grillu lub ognisku.

Spotkanie autorskie DKK  05.09.2014

5 września 2014 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Przyłęku w Filii w Rudkach odbyło się spotkanie z nową autorką, a już popularną wśród czytelników, a szczególnie czytelniczek – Panią Marią Ulatowską. Pisanie książek to nowa pasja, jaką postanowiła rozwijać dzięki dużej ilości czasu wolnego na emeryturze. Spotkanie zorganizowano w ramach działającego w bibliotece w Przyłęku  Dyskusyjnego Klubu Książki.

Zaproszona autorka okazała się według jednej z uczestniczek spotkania, osobą podobną do jej bohaterek, a szczególnie Anny z powieści obyczajowej „Sosnowe dziedzictwo” i „Pensjonat Sosnówka” – energiczna, pełna pomysłów i życzliwa wobec spotykanych ludzi. Autorka „Domku nad morzem” w sposób literacki, spełnia swoje marzenia gdyż  czytanie towarzyszy jej od wczesnego dzieciństwa (umiała czytać już w wieku pięciu lat). Maria Ulatowska ma też szczególną łatwość pisania, ponieważ w ciągu czterech lat wydawnictwo Prószyński i Spółka wydało osiem jej tytułów.  Niedawno ukazał się kryminał pt. „Autorka”, który Maria Ulatowska napisała wspólnie z Jackiem Skowrońskim.

Spotkanie odbyło się w przyjaznej  atmosferze, a jego miłym zakończeniem była dyskusja przy kawie i domowych wypiekach.

http://www.instytutksiazki.pl/upload/Files/logo_dkk_duze.jpg

BIBLIOTEKA - KAPITAŁEM NOWOCZESNEGO SAMORZĄDU realizowana jest przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Przyłęku w ramach programu grantowego „Wizyta za jeden uśmiech. Przyjedź, zobacz, działaj”. Wizyta będzie miała miejsce w dniu 3  października 2014 r.

Celem wizyty studyjnych będzie upowszechnienie możliwości, jakie niesie ze sobą pozyskanie funduszy zewnętrznych,  prezentacja dobrych praktyk, wymiana doświadczeń i analiza możliwości przeniesienia wypróbowanych rozwiązań na grunt bibliotek uczestniczących w wizycie. Wzmocnienie umiejętności dzielenia się wiedzą i doświadczeniem przez bibliotekarzy.

 

Relacja z wizyty tutaj

 

Przedsięwzięcie realizowane jest ze środków otrzymanych od Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w ramach Programu Rozwoju Bibliotek Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Program grantowy „Wizyta za jeden uśmiech. Przyjedź, zobacz, działaj” jest organizowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich w ramach Programu Rozwoju Bibliotek, którego realizatorem jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Konkurs fotograficzny

Wizyta studyjna

Gminna Biblioteka Publiczna w Przyłęku  ogłasza konkurs fotograficzny pt. „JA I MOJA ULUBIONA KSIĄŻKA” dla nauczycieli, rodziców, opiekunów i uczniów szkół partnerskich tj.  PSP w Babinie, PSP w Łaguszowie i PSP w Grabowie nad Wisłą w Programie  Biblioteki Narodowej Zakup nowości wydawniczych do bibliotek  Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych zgodnie z potrzebami partnerskich bibliotek szkolnych –  Priorytet 2. Konkurs polega na sfotografowaniu osoby z jej ulubioną książką lub zainscenizowanej sytuacji związanej z książką. Prace konkursowe wraz z kartą zgłoszenia należy składać do 23 października  w siedzibie organizatora.

Szczegółowy regulamin konkursu i karta zgłoszenia  do pobrania w załącznikach lub w siedzibie organizatora .

Do pobrania:

Karta zgłoszenia na konkurs fotograficzny

Regulamin konkursu fotograficznego

Ranking najpopularniejszych tytułów książek

Gminna Biblioteka Publiczna w Przyłęku oraz biblioteki szkolne Publicznych Szkół Podstawowych w Grabowie nad Wisłą,  Łaguszowie i Babinie realizując koncepcje współpracy biblioteki publicznej z bibliotekami szkolnymi w związku z udziałem w Programie: Zakup nowości wydawniczych do bibliotek Priorytet 2 - Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych zgodnie z potrzebami partnerskich  bibliotek szkolnych (szkół stopnia podstawowego i gimnazjów) będzie w okresie od września do  grudnia 2014 raz w miesiącu publikować ranking najpopularniejszych tytułów w poszczególnych bibliotekach.

 

Zapraszamy do zapoznania się z rankingiem w miesiącu wrześniu

Zapraszamy do zapoznania się z rankingiem w miesiącu październiku

Zapraszamy do zapoznania się z rankingiem w miesiącu listopadzie

Zapraszamy do zapoznania się z rankingiem w miesiącu grudniu

http://www.bn.org.pl/download/image/1380725170.jpghttp://www.bn.org.pl/download/image/1380725170.jpg

W wyniku rozstrzygnięcia konkursu dotacyjnego „Seniorzy w Akcji” realizowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę" ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności Animatorzy oraz nasza biblioteka otrzymaliśmy grant w wysokości 9 tys. zł na realizację projektu pt. Teatr Obrzędowy - Przymierzem Pokoleń. Okres realizacji projektu: 15 września 2014 - 30 czerwca 2015 r.

Osoby zainteresowane udziałem w realizowanym projekcie prosimy o wypełnienie formularza REKRUTACYJNEGO

Instytut Książki i „Rzeczpospolita” po raz IV przeprowadziły Ranking bibliotek,  jest on skierowany do wszystkich gmin wiejskich, miejsko-wiejskich i gmin miejskich do 15 tys. mieszkańców.  Nasza biblioteka została nagrodzona,  jako najlepsza w woj. Mazowieckim.

Dyrektorzy najlepszych bibliotek oraz samorządowcy podczas gali w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie odebrali dyplomy z rąk Jacka Olbrychta, Dyrektora Generalnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz organizatorów Rankingu - Grzegorza Gaudena, dyrektora Instytutu Książki i Pawła Jabłońskiego, zastępcy redaktora naczelnego dziennika „Rzeczpospolita”.

Ranking powstał na podstawie analiza 18 pytań ankietowych oraz danych statystycznych z GUS. Zostało rozesłanych 2400 ankiet, na które odpowiedziało 800 bibliotek z całego kraju.

Nasza biblioteka najlepsza w woj. Mazowieckim

7 października 2014 roku na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej w Przyłęku w Publicznej Szkole Podstawowej w Grabowie nad Wisłą gościła Izabela Jaskólska poetka. Ta młoda poetka jest uczennicą III klasy LO w Zwoleniu. Poezją zainteresowałam się już w szkole podstawowej. Słowa same układały się w jej małej głowie, siadała i pisała. wiersz. Nawyk ten pozostał mi do dnia dzisiejszego. Będąc w jakimś miejscu zawsze obserwuje ludzi i ich zachowania. Wtedy przychodzi jej do głowy myśl, mały fragment tekstu, który przelewa na papier. Po krótkiej prezentacji swojej osoby, przeczytała uczestnikom spotkania klika swoich utworów. Następnie zaproponowała dzieciom wspólne pisanie wiersza i tak powstały dwa małe utwory o szkole i wakacjach.

Podczas naszego spotkania młodzi uczestnicy bardzo chętnie włączyli się w czytanie wierszy młodej autorki oraz deklamacji utworów prezentowanych na konkursach.

 

Zakup nowości wydawniczych do bibliotek Priorytet 2 - Zakup nowości wydawniczych do

bibliotek publicznych zgodnie z potrzebami partnerskich  bibliotek szkolnych (szkół stopnia podstawowego i gimnazjów)

http://www.bn.org.pl/download/image/1380725170.jpg

Przedpołudnie z młodą poetką Izabelą Jaskólską

Spotkania autorskie dla dzieci z pisarką Ewą Stadtmüller

Ewa Stadtmüller

W dniu  17  października w PSP w Grabowie nad Wisłą o godzinie 8.00, PSP w Łaguszowie o godzinie 9.30, a

PSP w Babinie o godzinie 11.00 odbyły się spotkania autorskie z Ewą Stadtmϋller

Pani Ewa to  jedna z poczytniejszych pisarek i poetek dla dzieci pochodzi z Krakowa. Pracowała jako nauczycielka języka polskiego oraz asystentka w Katedrze Pedagogiki Wczesnoszkolnej AP. Zadebiutowała w 1992 roku i tworzy nieprzerwanie aż do dzisiaj.

Obecnie na swoim koncie ma ponad sto książeczek dla dzieci. Są wśród nich zbiory opowiadań, bajki, wiersze, zagadki, scenariusze teatralne oraz opracowania znanych baśni i legend. Ewa Stadtmüller za swoją twórczość została kilkakrotnie nagrodzona m.in. Honorową Wstęgą Przyjaciel Przedszkolaka w 2003 roku. W 2008 roku za książkę A - jak anioł otrzymała wyróżnienie Stowarzyszenia Wydawców Katolickich - Feniks 2008. Od 2010 roku jest członkiem Polskiej Sekcji IBBY. Zapraszamy na krótką fotorelację.

 

Zakup nowości wydawniczych do bibliotek Priorytet 2 - Zakup nowości wydawniczych do

bibliotek publicznych zgodnie z potrzebami partnerskich  bibliotek szkolnych (szkół stopnia podstawowego i gimnazjów)

http://www.bn.org.pl/download/image/1380725170.jpg

Warsztaty teatralne „Teatr obrzędowy - przymierzem pokoleń”

Projekt dofinansowano ze środków programu „Seniorzy w akcji” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”

I Warsztaty— 17 i 18 października odbyły się pierwsze warsztaty teatralne w ramach projektu Seniorzy w Akcji "Teatr obrzędowy - przymierzem pokoleń" W spotkaniu wzięła udział grupa młodzieży z Publicznego Gimnazjum w Przyłęku oraz seniorzy KGW w Grabowie nad Wisłą. Warsztaty poprowadził Bartosz Mazur-aktor, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie oraz kurs pedagogiczny w Instytucie  Doskonalenia Kadr Pedagogicznych. Członek Stowarzyszenia Studio Teatralne Koło.  Współpracował z Lubelskim Centrum Kultury oraz Teatrem im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Prowadzi warsztaty wykorzystując ćwiczenia aktorskie i działania parateatralne do budowania grupy. Pokazuje uczestnikom warsztatów jak rozwijać swoje umiejętności sceniczne, pracuje nad ruchem ciała, impostacją głosu. Wskazuje jak wchodzić w rolę, żeby w bezpieczny sposób przeżyć różne emocje, przyjąć różne punkty widzenia i zastanowić się co znaczą dla nas.

Prowadzone zajęcia wzbudziły wśród uczestników wiele pozytywnych emocji.

II Warsztaty — 25 i 26 października odbyły się drugie warsztaty teatralne. Prowadzący stosując różne formy wypowiedzi teatralnych dawał możliwość odniesienia wspólnego sukcesu młodzieży oraz seniorom. W pierwszym dniu warsztatów uczestnicy zajęli się budowaniem scen  wynikających z konfliktu, improwizacji w teatrze – ćwiczenia oraz tworzyli etiudy w parach z zaproponowanymi tematami.

. Prowadzanie zajęć teatralnych i ćwiczenia pomagały w doskonaleniu języka ojczystego oraz zapoznania się z gwarą regionu. Uczestnicy uczyli się poprawnie, głośno i wyraźnie wypowiadać słowa, zdania, czemu służyły ćwiczenia intonacyjne i dykcyjne. Szczególny nacisk podczas warsztatów prowadzący położył na ćwiczenia poprawiające umiejętność pobudzania rezonatorów, ćwiczenia artykulacyjne i poprawności wymowy, ćwiczenia żuchwy, ćwiczenia języka, onomatopeje. Wspólnie czytaliśmy po raz pierwszy przygotowany scenariusz spektaklu „Sobótkowa noc”.

 Od 1 listopada aż do 23 listopada uczniowie, nauczyciele oraz rodzice ze szkół podstawowych biorących udział w konkursie  fotograficznym  mogą głosować na zdjęcia autorów, którzy  mogli zwizualizować swoją pasję czytania i miłość do książek na zdjęciach, które zgłosili do konkursu.

Poniżej znajdują się zdjęcia biorące udział w głosowaniu w konkursie fotograficznym „Ja i moja ulubiona książka".  Na każde ze zdjęć możesz oddać 1 głos dziennie.

 

CHCESZ ZAGŁOSOWAĆ  WYBIERZ  ZAMIESZCZONE  OBOK ZDJĘCIE

Konkurs "Ja i moja ulubiona książka" - głosowanie

Tydzień Edukacji Globalnej 13-23 listopada 2014

Tydzień Edukacji Globalnej

Edukacja globalna to część kształcenia obywatelskiego i wychowania, która rozszerza ich zakres przez uświadamianie istnienia zjawisk i współzależności globalnych. Jej głównym celem jest przygotowanie odbiorców do stawiania czoła wyzwaniom dotyczącym całej ludzkości. Przez współzależności rozumiemy wzajemne powiązania i przenikanie systemów kulturowych, środowiskowych, ekonomicznych, społecznych, politycznych i technologicznych.

Gminna Biblioteka Publiczna w Przyłęku włączyła się do tegorocznej  16.edycji Tygodnia Edukacji Globalnej odbywającej się pod patronatem Centrum Północ-Południe przy Radzie Europy. Wspólnie z uczniami Publicznego Gimnazjum w Przyłęku zajęliśmy się poznaniem zasad sprawiedliwego handlu. Pragnąc przyczynić się do popularyzacji idei Sprawiedliwego Handlu przygotowaliśmy wspólnie film wskazujący człowieka jako jednostkę najważniejszą w całym procesie handlu.

Zapraszamy na krótką fotorelację oraz film.

Projekt "Młody Obywatel" w kategorii "Z(a)maluj na lokalnie"

Sztuka uliczna, street art (graffiti, szablony, murale i inne) stają się coraz popularniejszymi zjawiskami, zarówno wśród artystów, animatorów kultury i mieszkańców miast, w których powstają, jak i historyków sztuki, tworzących naukowe omówienia tej działalności.

Na potrzeby naszego projektu sztukę uliczną będziemy określać jako spontaniczną artystyczną działalność polegającą na traktowaniu przestrzeni publicznej (czyli takiej, która jest ogólnodostępna) i jej infrastruktury (budynków, chodników, ławek itp.), jako miejsca umieszczania obrazów i innych form artystycznych.

 W działaniu z młodzieżą z Publicznego Gimnazjum w Przyłęku "Z(a)maluj na lokalnie" skupimy się przede wszystkim na zaprezentowaniu pomysłów realizacji w otaczającej nas przestrzeni publicznej. 

Oto jak wyglądała praca nad projektem:

http://www.ceo.org.pl/sites/default/files/news-files/mlody_obywatel_logo.jpg

Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia czas zacząć! Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Łaguszowie we współpracy z Radą Rodziców i Gminną Biblioteką Publiczną w Przyłęku Filia w Łagowie, zaplanowali cotygodniowe warsztaty plastyczne, na których będą przygotowywać ozdoby na przedświąteczny kiermasz. Na pierwszym spotkaniu, wspólnie malowaliśmy gipsowe figurki aniołków i ramki. Na kolejnych warsztatach będziemy wykonywać choinki i stroiki z szyszek i makaronu oraz papierowe kule KUSUDAMA

Miękki, puchaty i taki z łatką. 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś.  Pluszowy miś obecny jest też w wielu książkach, które chcieliśmy przybliżyć najmłodszym podczas zabawy.  Z tej okazji gościliśmy w Publicznej Szkole Podstawowej w Babinie w klasie "0". Dzieci poznały historię pluszowego misia, wspólnie odśpiewaliśmy piosenkę pt. Jadą, jadą misie oraz przeczytaliśmy książeczki o misiach i niedźwiadkach. Dzieci uczestniczyły w grach i konkursach. Sympatyczny nastrój i bardzo przyjazną atmosferę stworzyły w przedszkolu przyniesione przez dzieci pluszowe misiaki. Było bardzo przytulnie i wesoło.

 

Nasza Biblioteka w "Światowy Dzień Pluszowego Misia" odwiedziła również uczniów z kl. "0" z Publicznej Szkoły Podstawowej w Grabowie nad Wisłą. Wspólnie opowiadaliśmy sobie o ulubionych misiach z bajek, recytowaliśmy wiersze i rymowanki, czytaliśmy opowiadania Czesława Janczarskiego "Przygody Misia Uszatka". Na zakończenie nauczyliśmy się króciutkiej piosenki "Misiu, misiu umyj łapki...". Bardzo dziękujemy dzieciaczkom za wspaniałą zabawę i serdeczne przyjęcie

29 i 30 listopada oraz 6 i 7 grudnia odbyły się warsztaty przygotowania strojów oraz rekwizytów w ramach projektu Seniorzy w Akcji "Teatr obrzędowy - przymierzem pokoleń" W spotkaniu ponownie wzięła udział grupa młodzieży z Publicznego Gimnazjum w Przyłęku oraz seniorzy z KGW w Grabowie nad Wisłą. Warsztaty poprowadziła Halina Majewska –krawcowa oraz Natalia Przepiórka animatorka . Krawcowa wspólnie z uczestnikami warsztatów kroiła tkaniny, fastrygowała i zszywała poszczególne  elementy strojów dla dziewcząt oraz chłopców. Podczas pierwszych warsztatów uszyliśmy bluzki oraz spódnice, które na bieżąco przymierzały uczestniczki warsztatów.

Rozpoczęliśmy przygotowywanie niezbędnych elementy scenografii do spektaklu. Na zajęciach powstały z krepiny polne kwiaty oraz motywy łąki.

Rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego na zdjęcie „ Ja i moja ulubiona książka”. Jury pod przewodnictwem Pani Danuty Bocian Sekretarza Gminy Przyłęk wyróżniło prezentowane poniżej fotografie. Podczas obrad jury szczególnie brało pod uwagę „Czy jest w nich jakaś myśl, obraz pokazuje prawdziwe zainteresowanie książką oraz zaskakuje miejscem czytania, formatem książki”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wszystkim dziękujemy za udział w konkursie, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy. Autorzy zwycięskich zdjęć otrzymają nagrody książkowe oraz wyjazd na seans filmowy w dniu 23 grudnia 2014 roku do Kina Helios w Radomiu. Pokonkursową wystawę prac będzie można oglądać w PSP w Grabowie nad Wisła w dniach od 08 grudnia do 19 grudnia 2014 roku, a później od 22 grudnia 2014 do 7 stycznia 2015 roku w SPZOZ w Przyłęku.

Konkurs "Ja i moja ulubiona książka" - rozstrzygnięty

Warsztaty– przygotowanie kostiumów i scenografii

Światowy Dzień Pluszowego Misia

Ozdoby na przedświąteczny kiermasz

Projekt dofinansowano ze środków programu „Seniorzy w akcji” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”

I miejsce

Przemysław Gołda

„Zdjęcie z moją ulubioną

książką w szatani”

JA Z BRATEM CZYTAMYZDJĘCIE NA KONKURSkarolina biblioSAM_8939pDSCF7578

II miejsce

Adrian Urbanek

„Ja z bratem

czytamy”

II miejsce

Agnieszka Fijoł

„Chwila relaksu

z Kubusiem”

Wyróżnienie

Karolina Świątek

„Moje kotki

psotki”

Wyróżnienie

Emilia Chołuj

„Ja i moja

książka”

Najlepsze zdjęcie w głosowaniu Internautów

Sebastian Kramek

„??????????”

5 grudnia 2014 r. w PSP w Łaguszowie odbyła się akcja ”Cała szkoła czyta dzieciom”, którą przygotowano w ramach współpracy biblioteki szkolnej z biblioteką publiczną w Przyłęku. Udział w akcji wzięli wszyscy uczniowie szkoły. Duża grupa uczniów wraz z rodzicami, dziadkami, gronem pedagogicznym oraz zaproszonymi gośćmi z Urzędu Gminy w Przyłęku: Sekretarz panią Danutą Bocian, Kierownikiem Referatu Oświatowego panem Mirosław Madejski, Kierownikiem Gminnej Biblioteki Publicznej w Przyłęku panią Monika Krześniak  czytali wierszyki zagadki, wiersze, baśnie, bajki i legendy.

 

Zakup nowości wydawniczych do bibliotek Priorytet 2 - Zakup nowości wydawniczych do

bibliotek publicznych zgodnie z potrzebami partnerskich  bibliotek szkolnych (szkół stopnia podstawowego i gimnazjów)

Zdjęciehttp://www.bn.org.pl/download/image/1380725170.jpg

Cała szkoła czyta dzieciom

12 grudnia 2014 r. odbyła się kolejna próba spektaklu obrzędowego „Sobótka”. Spektakl nawiązuje do polskiej tradycji obchodzenia nocy świętojańskiej w wigilię dnia św. Jana Chrzciciela. Spektakl zapowiada się interesująco, nie tylko z uwagi na podejmowaną tematykę, ale również w związku wspólną pracą młodzieży oraz seniorów. Scenariusz spektaklu na podstawie dzieł Oskara Kolberga przygotowała animatorka projektu Pani Natalia Przepiórka. Podczas próby harmonijnie przebiegała współpraca trzech pokoleń, które naszym zdaniem połączyła wspólna pasja.

Projekt dofinansowano ze środków programu „Seniorzy w akcji” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”

„Wianki– Noc Świętojańska” - spektakl obrzędowy

Rok czytelnika - 650 lat w służbie książki

17 grudnia odbyło się podsumowanie działań, które szkolna biblioteka PSP w Babinie realizowała we współpracy z biblioteką gminną w Przyłęku. Zrealizowano międzyklasowy konkurs pt. „Tylko burak nie czyta”, w ramach którego uczestnicy walczyli o tytuł  najciekawiej  i najlepiej czytającego ucznia szkoły. Mieliśmy też okazję oglądać prezentacje plakatów promujących najlepszą zdaniem czytelników naszych bibliotek adaptację filmową książki dla dzieci lub młodzieży, które przygotowywane były zarówno w bibliotece szkolnej, jak i publicznej. Podczas uroczystości przedstawiliśmy aspekty mijającego Roku Czytelnika  przypomnieliśmy historię oraz znaczenie książki podkreślając fakt, że „Książka istnieje tylko wtedy, gdy jest czytana”. Nagrodzono również laureatów konkursu „Ja i moja ulubiona książka” oraz wręczono upominki wszystkim uczestnikom, którzy brali w nim udział.

Zakup nowości wydawniczych do bibliotek Priorytet 2 - Zakup nowości wydawniczych do  bibliotek publicznych

zgodnie z potrzebami partnerskich  bibliotek szkolnych (szkół stopnia podstawowego i gimnazjów)

http://www.bn.org.pl/download/image/1380725170.jpg