Gminna Biblioteka Publiczna w Przyłęku

Wakacje 2014

„Czy to słońce czy to deszcz

w bibliotece fajnie jest „

2.07.2014 w bibliotece w Przyłęku odbyła się Olimpiada gier podwórkowych — poznajemy gry i zabawy naszych babć i dziadków. W  przygotowaniu zabaw pomogły nam osoby starsze, które opowiedziały nam o swoich zabawach. Sprawdziliśmy, czy takie zabawy zamieszczone są na stronie gramniesam.tumblr.com

Fotorelacja

07.07.2014 uczestnicy letnich zajęć na podstawie kursu internetowego uczyli się jak stworzyć Kule Kusudama — czyli tworzenie kwiatowej kuli z papieru . Pomimo tego, że wykonanie kuli jest pracochłonne i wymaga dużej dozy cierpliwości, żaden z naszych uczestników nie poddał się i każdy  wykonał 60 płatków do  kuli.

Fotorelacja

09.07.2014 w gorące środowe przedpołudnie rozpoczęliśmy zajęcia pt. Plastyczny recykling — tworzymy ze śmieci ilustracje do opowiadań. Pierwszym opowiadaniem był utwór W. Chotomskiej „Motyl”  i oczywiście każdy z wykorzystaniem plastikowej butelki, markerów wodoodpornych oraz starych lakierów do paznokci  wykonał kolorowego motyla do zamocowania na spiralnej zawieszce. W kolejnym opowiadaniu „Franklin czyta kolegom” uczestnicy usłyszeli o trudnościach w zakupie popularnej książki i wspólnym czytaniu zdobytego egzemplarza przez Franklina i jego przyjaciół. Wykorzystując pozostałą dolną część butelki, sznurek, brystol i guziki przygotowaliśmy małego żółwika. Ostatnim zadaniem tego dnia było wykonanie niedużej żaglówki z butelki, starych gazet i patyczka na maszt. Odwiedzający nas dorośli użytkownicy biblioteki podziwiali, jakie ciekawe zabawki można wykonać z  pustej butelki po wodzie lub napoju.

Fotorelacja

14.07.2014  i 16.07.2014 podczas dwóch dni naszych wakacyjnych spotkań podjęliśmy się wspólnie z  uczestnikami przygotowania inscenizacji do wiersza Juliana Tuwima „Rzepka”. Przygotowaliśmy główny rekwizyt, czyli naszą rzepkę oraz kostiumy dla poszczególnych bohaterów. Przygotowaną inscenizację przedstawimy na wspólnych zajęciach w filii w Grabowie nad Wisłą.

Fotorelacja

21.07.2014 na kolejnych zajęciach uczestnicy, wspólnie przygotowywali papierowy film animowany. Każdy z uczestników zajęć, miał za zadanie wykonać ilustracje do danego bohatera wiersza. Każdy z wielkim zaangażowaniem zabrał się do pracy. Jej wynikiem jest stworzony w programie Movie Maker film: „Rzepka” na podstawie wiersza Juliana  Tuwima, który można obejrzeć na naszym profilu na Facebooku.

 

Fotorelacja

23.07.2014 na zajęciach   rozwijaliśmy wyobraźnię uczestników wykorzystując pomysł FORMA OTWARTA z paczki pt. „Pomysły do zrobienia”, które   otrzymaliśmy od Towarzystwa Inicjatyw Twórczych ę. Realizacja pomysłu  polega na zapełnieniu  rozłożonych 4 arkuszy czarnego brystolu białymi kartkami papieru w dowolny sposób (mnąc, składając, dokładając w dowolnym miejscu) po każdym ruchu obraz jest fotografowany. Na zakończenie uczestnicy zinterpretowali powstały obraz, ich zdaniem były to statki na wzburzonym morzu. Ze zdjęć powstał w programie Movie Maker film, który można obejrzeć na YouTube. http://youtu.be/ZZ1jW4pr3JI

Fotorelacja

28.07.2014 w bibliotece odbyły się warsztaty decoupage.  8 uczestników zajęć z zaciekawieniem i zaangażowaniem poznawało technikę pracy decoupge. Na spotkaniu pokazaliśmy uczestnikom warsztatów jak ozdobić szklane słoiki, które pomalowaliśmy białą farbą akrylową i po wysuszeniu suszarkami ozdobiliśmy je motywami z serwetek (technika serwetkowa - polega na naklejaniu wzoru z serwetki i pokryciu go wieloma warstwami lakieru. W zamyśle ma on wyglądać jak namalowany).

Fotorelacja

Fotorelacja

30.07.2014 uczestnicy zajęć w bibliotece w Przyłęku odwiedzili swoje koleżanki i kolegów w filii w Grabowie nad Wisłą. Grupa starszych bywalców naszych wakacyjnych  spotkań udała się w odwiedziny na rowerach. Natomiast młodsze dzieci pojechały samochodem z  bibliotekarką Asią. Podczas wizyty mieliśmy okazję  obejrzeć spektakl „Na straganie” przygotowanych przez czytelników biblioteki w Grabowie. Warsztatowicze z Przyłęka również pokazali przedstawienie przygotowane przez nich do wiersza „Rzepka” J. Tuwima. Wspólnym zabawom nie byłoby końca, ale nadszedł czas powrotu do domu.

04.08.2014 dzień warsztatowy odbył się pod hasłem „Dbajmy o książki”. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się, czego książki „Nie lubią!” , a następnie przygotowali zakładki do książki,  każdy miał  możliwość wyboru formy i postaci przedstawianej na zakładce. Były zakładki żabki, niedźwiadki, króliczki czy paszcze smoka. Wszyscy świetnie się bawili.

Fotorelacja

06.08.2014 na zajęciach dzieciaki poznały tajniki szybkiego rysowania. Korzystając z książki "ABC Rysowania"  przeprowadziliśmy szybki kurs rysowania zwierząt korzystając z podstawowych figur jakim jest koło i owal. Nasi milusińscy udoskonalali umiejętność rysowania zwierząt domowych. Wszystkim te zajęcia bardzo się podobała, było dużo śmiechu i przedniej zabawy. Postaci zwierząt udało się narysować każdemu.

Fotorelacja

11.08.2014 mieliśmy robić ramki z gipsu, ale zabrakło form do ich wykonania, więc korzystając z dostępnych gier planszowych i  internetowych  przeprowadziliśmy rozgrywki międzyzespołowe i indywidualne w  warcaby oraz  labirynt. Wszyscy uczestnicy dążyli do zwycięstwa, więc z dużą rozwagą rozgrywali swoje partie. Starsi uczestnicy zajęć uczyli najmłodszych zasad gry w warcaby.

Fotorelacja

13.08.2014 „Powiedz mi, a zapomnę,  pokaż - a zapamiętam, pozwól mi działać, a zrozumiem!"  Konfucjusz

uczestnicy zapoznając się  zasadami fizyki i chemii, wykonywali proste doświadczenia. Jak napełnić balon korzystając z octu i sody oczyszczonej? Co powstaje podczas spalania świeczki? Czym jest rakieta balonowa? To  tylko z kilku pytań, które zadaliśmy naszym czytelnikom na zajęciach.  Po południu naszą bibliotekę  zajęć z fili w Rudach przedstawili inscenizację do bajki „Grzyby”  J. Brzechwy.

Fotorelacja

18.08.2014 zajęcia w bibliotece podzieliśmy na dwie części. W pierwszym etapie prowadziliśmy doświadczenia wyjaśniające podstawowe prawa fizyki. Dowiedzieliśmy się, co trzyma kartkę na kieliszku pełnym wody odwróconym do góry dnem, jak zebrać rozsypany cukier za pomocą słomki do napojów, gdzie leży środek ciężkości szczotki, dlaczego tak trudno pisać patrząc na kartkę odbitą w lustrze, czy jak zrobić balon z worka na śmieci. Doświadczenia prowadziliśmy na podstawie książki "Eksperymenty. Fascynujące doświadczenia do przeprowadzenia w domu".
W drugiej części noszącej tytuł "Ziarno do ziarnka" uczestnicy wykorzystują kaszę gryczaną, płatki owsiane oraz kaszę mannę wyklejali obrazek Misia Uszatka.

Fotorelacja

20.08.2014 podczas naszych zajęć wakacyjnych   włączyliśmy się do akcji "Wielokulturowość Jestem na tak!". Jej inicjatorami są: Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Wydawnictwo Widnokrąg. W ramach tej akcji biblioteki, które biorą w niej udział otrzymały pięć książek Wydawnictwa Widnokrąg, których tematem przewodnim jest wielokulturowość. Zajęcia odbyły się według scenariusza pt. "APETYT NA MEKSYK. FAMILIA". Uczestnicy dowiedzieli się, gdzie leży Meksyk, poznali  najważniejsze wyznaczniki kultury tego kraju oraz jego tradycje i    związane ze Świętem Zmarłych, a co robiliśmy można obejrzeć w fotorelacji.

Fotorelacja