Gminna BIBLIOTEKA PUBLICZNA W PRZYŁĘKU

Pole tekstowe: Poakcesyjny Program Wsparcia
Obszarów Wiejskich 2010
ppwow

Dzięki działaniom podjętym podczas projektu doposażono miejsca spotkań dla mieszkańców w budynku OSP w Grabowie nad Wisłą -zakupiono 3 stoły oraz 20 krzeseł tapicerowanych, pomieszczenia do dyspozycji KGW w Łaguszowie - zakupiono kuchnię gazową, taborety kuchenne i stół, oraz świetlicę sołectwa Mierziączka -zakupiono 15 stołów i kuchnię gazową. Reaktywowano działalność KGW z Rudek, które czynnie włączyło się do działalności na rzecz mieszkańców swojej wioski. Wyposażenie zakupione dla KGW z Rudek - 13 par kijków Nordic Walking oraz czajnik elektryczny. Dla KGW z Mierziączki zakupiono materiał kostiumowy na wykonanie strojów ludowych oraz zakupiono 13 koszul ludowych do strojów dla KGW z Łaguszowa.

Uczestnicy  objęci projektem brali udział w warsztatach rękodzielniczych, kulinarnych, folklorystycznych, rekreacyjnych oraz w spotkaniach z lekarzem i rehabilitantem.

W czasie realizacji projektu prowadzone było:

· 18 warsztatów rękodzielniczych podczas których omówiono podstawy tworzenia kompozycji. Uczestnicy poznawali tajniki plecionkarstwa i samodzielnie próbowali swoich sił w wykonywaniu małych koszyków z papierowej wikliny. Uczyli się wykonywać kwiaty z bibuły wzorując się na naturalnych odpowiednikach tj. maki, stokrotki, chabry i róże. Panie poznawały zasady wykonywania podstaw pod wieńce i krzyże z mchu oraz ich wykonania i zdobienia Przygotowali wieńce dożynkowe, które zgłoszono do konkursy gminnego na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Prezentowali również wykonane wieńce na dożynkach kościelnych poszczególnych parafii.

 18 warsztatów kulinarnych, na których uczestnicy mieli szansę wypróbować nowe przepisy na dania, sałatki i ciasta oraz podzielić się swoimi tajnikami na przygotowanie poszczególnych składników posiłków.

· 16 warsztatów folklorystycznych, które prowadzone były przez Panią Joannę Tęczę -instruktora folkloru z Domu Kultury w Zwoleniu, która na licznych przeglądach i konkursach zdobywa nagrody za prezentowane obrzędy i pieśni ludowe naszego regionu. W prowadzonych warsztatach uczyła tych pieśni i wykonania obrzędów uczestników warsztatów, ale też zachęcała do poszukiwania starych prawie zapomnianych pieśni i zwyczajów;

· 16 zajęć rekreacyjnych podczas, których uczestniczy uprawiali Nordic Walking oraz jazdę na rowerach;

Spotkanie z rehabilitantem miało na celu przybliżenie uczestnikom szeregu postaw służących zachowaniu sprawności fizycznej przez jak najdłuższy okres ludzkiego życia oraz podstawowych metod leczenia oraz gimnastyki rehabilitacyjnej. Zaprezentowano też uczestnikom jak wykonać samodzielnie masaż bolących stawów lub mięśni;

· 4 spotkania z lekarzami: na 2 spotkaniach omawiano schorzenia reumatoidalne układu szkieletowego, natomiast na 2 pozostałych schorzenia i choroby cywilizacyjne;

Podczas trwania projektu uczestnicy mieli okazję wziąć udział w dwóch wyjazdach integracyjnych służących poznaniu zabytków oraz walorów krajoznawczych innych regionów Polski. Uczestnicy projektu z Łaguszowa oraz Rudek wzięli udział w wyjeździe integracyjnym w dniach 29-30.05.2010 r. do Ciechocinka-Torunia-Gdyni-Sopotu i Gdańska. W dniu 29.05.2010r. uczestnicy wyjazdu zwiedzili Ciechocinek – tężnie i park zdrojowy oraz Toruń- Stare Miasto. W drugim dniu wyjazdu uczestnicy zwiedzili Akwarium Gdyńskie oraz oglądali zacumowane przy nabrzeżu „Dar Pomorza” i „ORP Burza”. W Sopocie przespacerowali się nadmorską promenadą i sopockim molo. Następnie udali się do Gdańska, gdzie zwiedzili Stare Miasto. Kolejnym etapem wycieczki było Westerplatte oraz Katedra w Oliwie. W wyjeździe wzięło udział 32 osoby. Drugi wyjazd dla uczestników projektu z Grabowa nad Wisłą oraz Mierziączki odbył w dniach 13-14.07.2010 r. do Ciechocinka-Torunia-Szymbarka-Sopotu i Gdańska. W dniu 13.07.2010r. uczestnicy wyjazdu zwiedzili Ciechocinek – tężnie i park zdrojowy oraz Toruń- Stare Miasto. W drugim dniu wyjazdu uczestnicy zwiedzili Skansen Budownictwa Drewnianego w Szymbarku (oficjalna nazwa Centrum Edukacji i Promocji Regionu - CEPR) . Następnie udali się do katedry w Oliwie, gdzie wysłuchali koncertu organowego. W Sopocie przespacerowali się nadmorską promenadą i sopockim molo. Następnie udali się do Gdańska, gdzie zwiedzili Stare Miasto. Kolejnym etapem wycieczki było Westerplatte. W wyjeździe wzięło udział 30 osób.

Mieszkańcy środowisk wiejskich, a szczególnie osoby starsze mają utrudniony dostęp do uczestnictwa w kulturze. Dlatego też w ramach projektu uczestnicy mieli okazję uczestniczyć w trzech wyjazdach do kina oraz w dwóch wyjazdach do teatru. Dla wielu osób były to pierwsze wizyty zarówno w teatrze, jak i w kinie.

Do Teatru im Juliusza Osterwy w Lublinie udali się dwukrotnie na spektakl pt. „Tartuffe albo Szalbierz” oraz na spektakl pt. „Wszystko dobre co się dobrze kończy”.

Do kina Helios w Radomiu uczestnicy warsztatów udali się w dniach 30.06.2010r na film pt. „Dziewczyna z extra klasy”, 08.07.2010r na film pt. „Zaćmienie” oraz 23.08.2010r pt. „Jak ukraść księżyc” w 3D, dla większości uczestników było to jedyna możliwość zapoznania z tą formą filmu.

Pragnąc przybliżyć działania podejmowane w trakcie projektu, jak największej liczbie mieszkańców gminy zorganizowano piknik rodzinny, który odbył się  w dniu 15.08.2010r. na placu przy byłej PSP w Rudkach. W Pikniku Rodzinny wzięły udział wszystkie cztery grupy uczestników projektu oraz mieszkańcy z okolicznych miejscowości. Uczestnicy z Grabowa nad Wisłą oraz Mierziączki zaprezentowali przybyłym gościom piosenki, które przygotowali na warsztatach folklorystycznych. Młodsi uczestnicy pikniku wzięli udział w licznych konkursach, każdy kto podjął się zadania otrzymywał długopis z pacynką opatrzony logiem programu PPWOW. Dla uczestników projektu oraz zgromadzonej ludności przygotowano poczęstunek z grilla. W pikniku wzięło udział około 150 osób.

Uczestnicy warsztatów z miejscowości objętych działaniami projektu zaprezentowali swoje programy artystyczne podczas Dożynek Gminnych w Przyłęku w dniu 22.08.2010r.

Wszystkie koła przygotowywały potrawy regionalne do zaprezentowania i degustacji przez uczestników Gminnych Dożynek. Pokaz produktów regionalnych cieszył się dużym zainteresowaniem uczestników oraz uznaniem organizatorów dożynek.. KGW z Grabowa nad Wisłą zaprezentowały na dożynkach obrzęd pt. „Dożynki we dworze”.

Podsumowaniem wszystkich działań realizowanych podczas projektu stało się spotkanie integracyjne podsumowujące. W całości przygotowane przez uczestników warsztatów.