„Pisarz ma tylko jednego nauczyciela:         jest nim czytelnik„

                                       Mikołaj Gogol

Gminna biblioteka publiczna w przyłęku

I spotkanie DKK w dniu 15.01.2015

Pierwsze tegoroczne spotkanie miłośników dobrej literatury odbyło się 15 stycznia. Na spotkaniu dyskutowaliśmy nad książką z literatury rosyjskiej, której autorka jest Swietłana Aleksiejewna pt. „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”. To powieść niezwykła, smutna a zarazem prawdziwa – zbiór opowieści snajperek, lekarek, sanitariuszek, kucharek, praczek, które szły na wojnę młodsze i starsze, często żony i matki, na ochotnika. Widziały i przeżywały rzeczy straszne, śmierć i zniszczenia. Nie było im łatwo w szeregach, nie lepiej było i po wojnie. Poranione psychicznie i fizycznie, często bez domów, źle traktowane zamykały się w sobie i milczały. Ich wspomnienia, losy powojenne – wzruszające. Wojna nie ma w sobie nic ludzkiego, a szczególnie nie ma w sobie nic z kobiet. Wojna jest bezduszna.

We wtorek 3 lutego w Filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Łagowie odbyło się pierwsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem dyskusji była książka Swietłany Aleksiejewny pt. „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”. Jest to zbiór opowieści kobiet walczących w armii radzieckiej podczas II wojny światowej. Książka, zdaniem uczestniczek spotkania bardzo "trudna" dla osób wrażliwych na ludzką krzywdę. Autorka przemierzyła cały dawny Związek Radziecki w poszukiwaniu właśnie takich kobiet. Niekiedy było bardzo trudno dotrzeć do nich, ponieważ w obawie o własne życie nie chciały opowiadać o swoich przeżyciach wojennych i odmawiały lub kontaktowały się z autorką po upływie pewnego czasu. Często nie podawały swoich nazwisk, chciały być anonimowe. Uczestniczkom spotkania trudno było zrozumieć ich ogromną chęć aktywnego uczestniczenia w wojnie, ponieważ podczas tego tragicznego okresu traciły swoją kobiecość, niewinność, delikatność stawały się po prostu żołnierzami. Walczyły, zabijały i dla ojczyzny były gotowe oddać swoje życie. Dzięki takim książkom, jak ta dowiadujemy się jak okrutny i tragiczny był to okres dla wielu tysięcy walczących kobiet. Bardzo przykre jest również to, iż kobiety te pomimo tak wielkiego poświęcenia i oddania ojczyźnie, nie zostały docenione po wojnie.

I spotkanie DKK w Filii w Łagowie 3.02.2015

Tradycyjnie w czwartkowe popołudnie w bibliotece spotkały się Panie z DKK. Tematem spotkania była  powieść Ireny Matuszkiewicz "Modliszka" . W słowniku SJP MODLISZKA - kobieta traktująca mężczyzn jako obiekty do zdobycia. Za każdym razem potrzebuje większych wyzwań. Mężczyzna powinien myśleć tylko o niej, nic innego nie może zaprzątać jego myśli. Często zmienia nastrój i lubi pokazywać swoje humorki, w ten sposób testuje faceta. Wszystkie działania są ściśle zaplanowane, uzależnia od siebie mężczyznę, a potem wykorzystuje to, poniża go, dręczy, wyniszcza psychicznie.

Tematem przewodnim powieści jest rozpad małżeństwa Mileny i Lucjana Płaszyńskich. Oprócz tego autorka porusza tak ważne problemy, jak wczesne macierzyństwo, starość, alkoholizm, czy problemy zawodowe.  Klubowiczki stwierdziły, że książka pomimo, że porusza trudne tematy, nie dołuje lecz napawa optymizmem a nawet bawi i rozśmiesza. Panie zastanawiały się, którą z bohaterek można określić mianem „modliszki” oraz postaw w jesieni życia dwóch starszych pań babci Zosi i babci Lody. Zapraszam do lektury „Modliszki”, która jest w naszym księgozbiorze.

Następne spotkanie DKK 18.03.2015 r. na którym dyskutować będziemy o książce „Prawo krwi” Tess Gerritsen.

II spotkanie DKK w GBP w Przyłęku 19.02.2015

Na kolejnym spotkaniu  DKK w Filii w Łagowie rozmawialiśmy o książce A. Prowse „Zła kobieta”. Książka wzbudziła wśród członkiń klubu wiele emocji. Wspólnie zastanawiały się, czy główną  - Kathryn, wierną , perfekcyjną panią domu i kochającą matkę, czy można uznać za osobę odważną czy złą. Jej odwaga przejawiła się w tym że zabiła męża sadystę i w tym, że dalej chce żyć i naprawić to, co zniszczył w niej toksyczny związek. Kobieta jest w stanie znieść prawie wszystko w imię miłości swoich dzieci. „Pozbieram wszystkie, nawet najmniejsze odłamki, na które rozłupałeś moje życie i które leżą pochowane w szufladach, pod dywanem i za poduszkami, i odbuduję się. Osiągnę wszystko, co myślałam, że mogłabym w życiu osiągnąć. Będę ścigać marzenia, które snułam, dopóki mnie nie złamałeś.”

Czy można ją winić za popełnioną zbrodnię, czy należy ją usprawiedliwiać?  To pytanie pozostawiamy do własnej interpretacji dla tych, którzy przeczytają tą książkę.

II spotkanie DKK w Filii w Łagowie 3.03.2015

III spotkanie DKK w GBP w Przyłęku 18.03.2015

18 marca odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, na którym rozmawialiśmy o książce Tess Gerritsen "Prawo krwi". Autorka porusza w niej trudny problem wojny i jej konsekwencji. Po dwóch dekadach od zakończenia działań wojennych w Wietnamie córka pilota wyrusza do Azji, żeby wyjaśnić niepokojącą zagadkę śmierci ojca. Jesteście ciekawi, jaki będzie finał tej trudnej i śmiertelnie niebezpiecznej misji? Zdaniem klubowiczek warto poszukać odpowiedzi na to pytanie, ponieważ powieść trzyma w napięciu i wciąga od pierwszych stron.

Uczestniczki marcowego DKK podczas spotkania mogły skorzystać z tabletów i wyszukać recenzje omawianej powieści. Okazało się, że posługiwanie się tabletem jest w opinii Pań dużo łatwiejsze niż obsługa komputera.

III spotkanie DKK w Filii w Łagowie 14.04.2015

W Filii GBP w Łagowie odbyło się kolejne spotkanie DKK. Rozmawialiśmy o książce Ireny Matuszkiewicz "Modliszka" - historii o tym, że warto liczyć tylko na siebie! Czytelniczkom podobała się postać głównej bohaterki, choć jednogłośnie stwierdziły, iż z tytułową Modliszką ma ona niewiele wspólnego. Miano to pasuje raczej do innych bohaterek powieści. Milena, mając zdawałoby się poukładane życie, w pewnym momencie dowiaduje się o zdradzie męża. Udany na pozór związek nagle się rozpada, a każde z małżonków rusza w swoją stronę. Jednak pomimo tego nie załamuje się, bardzo jej odpowiada status niezależnej, samodzielnej kobiety. Ma czas dla swoich bliskich i przyjaciół, a także dla wszystkich, którzy potrzebują jej pomocy. Szybko się jednak przekonuje, że jednak otaczający nas świat jest pełen "podstępnych modliszek".

IV spotkanie DKK w GBP w Przyłęku 22.04.2015

Podczas ostatniego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawiałyśmy o książce Sanchez-Andrade C. „Coco”. Kiedy słyszymy Chanel natychmiast kojarzy się nam to z perfumami Chanel No. 5, „małą czarną” oraz z luksusem, bogactwem i elegancją. Jednak sama Coco wywodziła się ze skrajnie biednego środowiska. Droga do sukcesu, jaki osiągnęła nie była łatwa, ale czy to usprawiedliwia jej postępowanie. Miała wielu kochanków, była zamieszana w różne skandale.

Uczestniczki naszego spotkania miały o Chanel podstawowe informacje, uważały ją za delikatną, niepowtarzalną i pomysłową kobietę. Po przeczytaniu książki stwierdziły, że była delikatnie mówiąc osobę niezrównoważoną, obsesyjną i schizofreniczną, ale i w ostatecznym rozrachunku osobą bardzo samotną. Zdaniem klubowiczek również język powieści nie należy do łatwych w czytaniu i utrudniał pełniejszy jej odbiór .

W Filii GBP w Łagowie we wtorek 12 maja odbyło się kolejne spotkanie DKK. Pozycją omawianą przez nasze klubowiczki była książka Anny Kamińskiej pt. „Odnalezieni. Prawdziwe historie adoptowanych”. Książka przedstawia dwanaście prawdziwych historii ludzi, którzy poznali prawdę o swojej adopcji i decydują się na odnalezienie rodziny biologicznej. Książka wzbudziła wiele emocji i wzruszeń u czytelniczek. Na spotkaniu poruszony był temat adopcji, który w Polsce jest nadal traktowana jako temat tabu, fakt że dziecko jest adoptowane, owiane jest wielką tajemnicą. Inaczej podchodzi się do sprawy adopcji w innych krajach, np. w Stanach Zjednoczonych pojawienie się w domu dziecka adoptowanego jest traktowane jako wielkie święto. Pojawiła się dyskusja na temat tego iż rzeczywiście większość adoptowanych instynktownie i z ciekawością chce odnaleźć biologiczną matkę i ojca, chociażby dla uspokojenia „swojej duszy”. Ciekawym faktem zauważonym przez jedną z czytelniczek było to, iż w żadnej z opisanych historii nigdy nie zdarzyło się, aby to rodzice biologiczni szukali swojego dziecka, bardzo to przykre, ale być może to tylko przypadek, że w książce nie znalazła się nawet jedna taka historia. Podsumowując spotkanie dochodzimy do wniosku, że jednak dla osoby adoptowanej bardzo ważne jest poznanie swoich korzeni „nawet wtedy, gdy okażą się one zgniłe”.

IV spotkanie DKK w Filii w Łagowie 12.05.2015

V spotkanie DKK w Przyłęku 20.05.2015

W środowe popołudnie w bibliotece spotkały się członkinie z DKK. Tematem spotkania był dramat społeczny Amandy Prowse „Zła Kobieta”. Tematem przewodnim powieści jest znęcanie się fizyczne i psychiczne w „zaciszu” czterech ścian. Mąż głównej bohaterki ma wszystkie działania ściśle zaplanowane, uzależnia od siebie partnerkę, a potem wykorzystuje to, poniża, dręczy, wyniszcza psychicznie.

Zdaniem klubowiczek Kathryn podjęła słuszną decyzję rozprawiając się ze swoim oprawcą „Bestią w najgorszym !”. Uznały, że była osobą silną i zdeterminowaną, ponieważ nikt słaby nie wytrzymałby takich tortur. Po odbyciu kary, odnalazła swoją drogę życiową i potrafiła pomagać innym.

Zapraszam do lektury powieści „Zła kobieta”, która jest w naszym księgozbiorze.

Następne spotkanie DKK 19.06.2015 r. na którym dyskutować będziemy o książce „Prawda to marny interes” Jacka Mateckiego.

W piątkowe popołudnie w Filii w Łagowie odbyło się już piąte w tym roku spotkanie DKK. Omawialiśmy lekturę "Pracownia naprawiani życia" Valérie Tong Cuong'a. Książka przedstawia historie trojga ludzi, którym w pewnym momencie życie traci sens. Ich ścieżki łączą się w tytułowej Pracowni Naprawiania Życia. Czy drugie życie zagubionych bohaterów, pokierowane przez Jean'a, będzie tym czego szukali? Podczas dyskusji wyłoniła się konkluzja, że głównym tematem książki była manipulacja, której działanie wpłynęło na korzystną odmianę życia bohaterów. Klubowiczki zastanawiały się również, czy my też czasem w życiu osobistym nie spotykamy się z tym zjawiskiem.

V spotkanie DKK w Filii w Łagowie 03.07.2015

VI spotkanie DKK w Filii w Łagowie 21.07.2015

21 lipca na spotkaniu DKK omawialiśmy książkę pt. Sześć córek" Małgorzaty Szyszko-KondejKsiążka przedstawia historię tytułowych sześciu córek w różnym wieku: Grażyny, Alicji, Elżbiety, Martyny, Agnieszki i Mileny. Niektóre z nich nie wiedziały, że mają siostry. Różni je wiek, problemy, z którymi się borykają, a łączy wspólny ojciec, który przed śmiercią napisał list do każdej z nich. Każdą zachęcił, by zrobiła coś szalonego, nietypowego, niepasującego do wybranego przez nią stylu życia. Autorka przedstawiła krótkie losy każdej z nich, dzięki czemu akcja przenosi się w różne okresy powojennej i współczesnej Polski. Sześć spojrzeń na życie, na otaczający świat, sześć nieszczęśliwych miłości i sześć prób zrozumienia swoich emocji, a jednak wszystkie chciałyby być kochane, żyć normalnie i może jeszcze coś przeżyć…

Zdaniem klubowiczek, książka jest  pełna emocji , zabawnych scen i dialogów , wzruszających historii i wspomnień -  jednym słowem "warta przeczytania". 

W miesiącu lipcu odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Uczestniczki spotkania mogły podyskutować o książce Jacka Mateckiego "Prawda to marny interes, a policja wie tylko tyle, ile jej ludzie powiedzą". Powieść opowiada o Warszawie 1909 roku – seria brutalnych morderstw wstrząsa dzielnicą żydowską. Giną młode dziewczyny. Dobór ofiar wydaje się nieprzypadkowy… Zbrodnie te stają się możliwością do rozliczenia się z rewolucjonistami i ludźmi walczącymi z zaborcą. Nikt tak naprawdę z aparatu sprawiedliwości nie dąży do odkrycia prawdy. Kto stał za tymi morderstwami pozostaje do końca tajemnicą. Dyskusja nad książką była bardzo żywa. Jednak książka ta nie przypadła klubowiczkom do gustu.

VI spotkanie DKK w Przyłęku 24.07.2015

VII spotkanie DKK w Przyłęku 14.08.2015

W piątkowe popołudnie w bibliotece w Przyłęku odbyło się kolejne spotkanie DKK. Poświęcone było powieści Joyce Carol Oates „Tatulo”. Amerykańska powieściopisarka, wymieniana wśród kandydatów do Nagrody Nobla, w poruszający sposób portretuje zabranie dziecka z szczęśliwego, bezpiecznego świata i umieszczenie go w rzeczywistości pełnej paraliżującego strachu, cierpienia i bólu. Wrażliwi rodzice wsłuchujący się w potrzeby syna zostają zastąpieni okrutnym Tatulem, tresującym chłopca i niszczącym jego wolną wolę. Jednak w tej książce o rozpaczy, gwałcie i brutalności jest miejsce na nadzieję, empatię i szczyptę szczęścia.

Zdania klubowiczów na temat książki były zgodne. Wszystkie uczestniczki stwierdziły, że jest drastyczna i takich ludzi jak tytułowy Tatulo powinno się do końca życia izolować od społeczeństwa. Na pewno nie jest to proza łatwa do czytania, wzburza czytelnika, uwypukla zło, ale przy tym pokazuje coś więcej - odkrywa ludzką psychikę.

Kolejne spotkanie DKK zostało zaplanowane na 3 września br. godz. 15.00. Tematem rozmowy będzie książka „Pracownia naprawiania życia” V. T. Cuong.

VIII spotkanie DKK w Przyłęku 03.09.2015

Pierwsze spotkanie po wakacjach DKK w naszej  bibliotece poświęcone było książce „Pracownia naprawiania życia” Valerie Tuong Cuong  poznajemy dzięki niej losy trojga ludzi, których przerosły wymagania rodzin oraz otaczających ich  ludzi: Mariette, to nauczycielka szykanowana przez uczniów i poniżana przez swego męża, Millie, młodą dziewczynę, która pomimo dwudziestu lat uważa, że nic nie ma sensu, a jej bezbarwne życie będzie udręką do końca jej dni i Mike, byłego wojskowego, wyrzuconego przez swoją dziewczynę z domu , który stał się bezdomnym z dnia na dzień.

W związku z ich chorobami zarówno fizycznymi , jak i psychicznymi trafiają do pracowni i kierującego nią Jeana. Jean, który twierdzi, że jest w stanie pomóc im podnieść się i walczyć o lepsze życie… ale czy to prawda, czy rzeczywiście jest w stanie bezinteresownie im pomóc i być altruistą za jakiego się podaje…?

To  jedno z wielu pytań, które poddały pod dyskusję uczestniczki naszego klubu.

Kolejne spotkanie DKK zostało zaplanowane na 23 września br. godz. 15.00. Tematem rozmowy będzie książka „Sześć córek” M. Szyszko-Kondej.

VII spotkanie DKK w Filii w Łagowie 17.09.2015

Na kolejnym wrześniowym spotkaniu DKK w Filii w Łagowie dyskutowałyśmy nad książką "TESTAMENT MARII", której autorem jest COLM TOIBIN. Książka w interpretacji autora diametralnie zmienia wizerunek Marii - matki Jezusa. Nie jest ona tu postrzegana jako kobieta cicha, pokorna, cierpiąca, posłuszna i pełna szacunku dla swojego syna, ale wręcz przeciwnie ukazuje szarą, zgorzkniałą kobietę, która stroni od ludzi, a co ciekawe samego Jezusa Chrystusa uważa za pyszałka i nieudacznika. W zmartwychwstanie nie wierzy, a ukrzyżowanie Jezusa mające zbawić ludzkość nie jest dla niej żadną pociechą i bez wahania stwierdza, że nie było warto. Książka pisana monologiem zdaniem klubowiczek trudna do czytania. Biorąc ją do ręki, każda z nas nie spodziewała się, iż wykreowana przez autora postać Marii, będzie tak bardzo różna od tej, jak do tej pory była przez nas postrzegana. Mówiąc o Marii, każdy utożsamia ją ze świętą, biblijną postacią, natomiast nikt nie zauważa w niej kobiety - matki, która straciła dziecko...

IX spotkanie DKK w Przyłęku 30.09.2015

VIII spotkanie DKK w Filii w Łagowie 29.09.2015

 Tematem kolejnego wrześniowego spotkania DKK w Łagowie była książka „Niebieskie ptaki PRL-u”. Według słownika frazeologicznego „niebieski ptak” - to człowiek lekkomyślny, nieodpowiedzialny, niemający określonego zajęcia, żyjący cudzym kosztem, próżniak, darmozjad. Książka Wojciecha Kałużyńskiego opowiada o legendarnych postaciach świata artystycznego w okresie PRL, jak np. Marek Hłasko, Agnieszka Osiecka, Piotr Skrzynecki, Jan Himilsbach, Zdzisław Maklakiewicz, Leopold Tyrmand oraz Edward Stachura. Przedstawia też środowisko jazzmanów, środowisko teatrzyku Bim-Bom, Studenckiego Teatru Satyryków oraz Piwnicy pod Baranami.

Autor opisuje historie prywatnego życia kilku wybitnych „gwiazd PRL-u”. Co ciekawe dla osób, które jak dotąd znały wyłącznie dorobek kulturalny, poznanie ich od strony prywatnej może być niemiłym zaskoczeniem. Nie do uwierzenia jest bowiem, że tak wybitni twórcy i artyści mogli prowadzić tak hulaszczy i beztroski tryb życia. Przytłaczająca jest myśl, że wszyscy utalentowani mimo wszystko staczali się w otchłań pijaństwa, balang i zatracenia. Zdaniem klubowiczek, książka warta przeczytania. W nawiązaniu do lektury, na zakończenie spotkania wspólnie obejrzałyśmy fragment filmu pt. „Rejs” w reżyserii Marka Piwowskiego.

X spotkanie DKK w Przyłęku 19.10.2015

Matka Jezusa w interpretacji Colma Toibina jest starą, samotną kobietą, która unika ludzi i pragnie jedynie spokoju. Nie chce słuchać nachodzących ją opiekunów, jeszcze bardziej nie chce wspominać wydarzeń związanych z wędrówką syna i jego śmiercią. Przeżywa śmierć syna, ale nie dopatruje się w tym traumatycznym zdarzeniu większego znaczenia. Gdy słyszy, że ukrzyżowanie Jezusa zbawiło świat, odpowiada bez wahania, że nie było warto.
Pierwszy raz  Maria, jak zwykła kobieta-matka otrzymuje prawo głosu i korzysta z niego bez skrępowania. Rzekome zbawienie ludzkości nie jest dla kobiety żadną pociechą, wolałaby widzieć syna żywym. Podejście być może egoistyczne, ale jakże ludzkie.

Klubowiczki uznały, że odczucia Marii jako matki obawiającej się o los dziecka i pragnienie, aby był zwykłym dzieckiem, jest jak najbardziej prawdziwe. Każda z nich uznała, że chroniłaby swoje dziecko. Podczas dyskusji pojawił się również wątek dotyczący innych książek związanych z reinterpretacją wydarzeń .

IX spotkanie DKK w Łagowie 27.10.2015

Znalezione obrazy dla zapytania tatulo

Na październikowym spotkaniu DKK czytelniczki dyskutowały nad książką pt. „Tatulo” Joyce Carol Oates. Książka podejmuje bardzo trudny temat jakim jest uprowadzenia dziecka i pedofilia. Zawarta w niej historia małego Robbiego, ukazuje jak łatwo jest zawładnąć osobowością dziecka. Tytułowy Tatulo manipulował nią na swój chory sposób. Czytając taką książkę bardzo chciałoby się wierzyć, że jest to wyłącznie literacka fikcja. Niestety zawarte w niej informacje i fakty rozwiewają takie nadzieje gdyż zdajemy sobie sprawę z tego, że takie zdarzenia dzieją się naprawdę. Czytelniczki bardzo współczuły rodzicom Robbiego, których szczęście rodzinne zostało wystawione na ogromną próbę. Podziwiały wytrwałość i determinację Dinah – matki chłopca, która przez sześć lat nieustannie trwała jego poszukiwaniach. Książka „Tatulo” ukazuje studium ludzkiej psychiki – od zrozpaczonych rodziców, przez umysł zniewolonego dziecka po zwyrodniałe zachowania psychopaty. Pozostaje tylko pytanie: Jak dalej żyć …?, na które czytelnik musi sobie jednak sam odpowiedzieć.

XI spotkanie DKK w Przyłęku 20.11.2015

W listopadowe popołudnie na spotkaniu naszego DKK dyskutowaliśmy o książce „Niebieskie ptaki PRL-u" W, Kałużyńskiego. Opisani w książce artyści to osoby znane występujące i tworzące w latach  młodości naszych klubowiczek. Znały te osoby głównie z gazet i srebrnego ekranu, jednak nie postrzegały życia tych osób, jako niekończącego się karnawału i niekończącej się peregrynacji po knajpach, gdzie potwornymi ilościami wódy zalewają ból istnienia i niezgodę na otaczającą rzeczywistość. Życie tych osób mogło być takie, bo przymykały na to oczy ówczesne władze, bo przecież w szarzyźnie. Dyskusję zakończyliśmy stwierdzeniem, że w Polsce w czasach PRL-u "niebieskie ptaki" topiły smutki w alkoholu, a obecne gwiazdy sięgają bo dużo gorsze używki.

Następne spotkanie DKK odbędzie się 16 grudnia 2015 roku o godz. 13.00.

X spotkanie DKK w Łagowie 24.11.2015

24 listopada w Filii w Łagowie na kolejnym, dziesiątym już w tym roku, spotkaniu DKK czytelniczki rozmawiały o twórczości wybitnej polskiej pisarki Marii Nurowskiej. Dyskusja poświęcona była m.in. książce pt.: "Sergiusz, Czesław, Jadwiga" - powieści poświęconej twórczości i życiu Sergiusza Piaseckiego, jego stosunku do Czesława Miłosza i tragicznych losów Jadwigi Tomaszewicz, która na zawsze podzieliła tych dwóch artystów. Drugą powieścią omawianą na spotkaniu była trylogia ukraińska (lwowska), na którą składają się tytuły: "Imię twoje", "Powrót do Lwowa" i "Dwie miłości". Historia Amerykanki przybywającej do Europy w poszukiwaniu zaginionego w zawirowaniach politycznych na Ukrainie męża. Czytając powieści Marii Nurowskiej często można doszukać się w nich elementów biograficznych z życia samej autorki. Poprzez głównych bohaterów wyraża ona swoje poglądy, przemyślenia. Natomiast styl pisarski utworów, ich wielowątkowość, zdaniem klubowiczek wymaga uważnego wczytania się w jej powieści.

XI spotkanie DKK w Łagowie 08.12.2015

Na ostatnim już w tym roku, grudniowym spotkaniu DKK w Łagowie rozmawialiśmy o książce „Bojowa pieśń tygrysicy" Amy Chua. Książka, według klubowiczek, godna polecenia, każdy kolejny jej rozdział czyta się z wielkim zaciekawieniem. Zdaniem czytelniczek budzi wiele kontrowersji co do metod wychowawczych głównej bohaterki. Drastyczne metody wychowawcze jakie stosowała Amy Chua wobec swoich córek wzbudziły u Pań wielkie poruszenie i krytykę. Zastanawiano się czy tytułowa tygrysica kochała swoje córki i czy to co z nimi wyprawiała i co opisała w swojej książce można nazwać wychowaniem czy raczej "tresurą", oraz czy takie zachowanie wynika naprawdę z matczynej miłości, czy jest raczej przejawem wybujałej ambicji matki.

XII spotkanie DKK w Przyłęku 16.12.2015

W środę 16 grudnia odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy GBP w Przyłęku. Tematem spotkania była książka Dulce Chacón "Uśpione głosy" .Przemilczana historia kobiet – ofiar hiszpańskiej wojny domowej. Jej bohaterki mogły wreszcie powiedzieć – o koszmarze więzienia, oczekiwaniu na wyrok śmierci, egzekucjach mężów i dzieci. O miłości, na którą zawsze warto czekać.
Wstrząsająca, wzruszająca, przerażająca, dramatyczna, tak podsumowały Nasze klubowiczki tę powieść. Dyskusji nie było końca....