„Pisarz ma tylko jednego nauczyciela:         jest nim czytelnik„

                                       Mikołaj Gogol

Gminna biblioteka publiczna w przyłęku

Tydzień z Internetem

Na spotkaniu DKK omawialiśmy książkę pt. Sześć córek" Małgorzaty Szyszko-Kondej. W powieści poznajemy losy sześciu córek, które przed śmiercią obdarzył listami ze swoim ostatnim życzeniami skierowanymi do każdej z nich tj. Grażyny, Alicji, Elżbiety, Martyny, Agnieszki i Mileny. Niektóre z nich nie wiedziały, że mają siostry. Każdą zachęcił, by zrobiła coś szalonego, nietypowego, niepasującego do wybranego przez nią stylu życia. Poznając losy każdej z bohaterek poznajemy różne okresy powojennej i współczesnej Polski. Każda z sióstr nie potafiła  pełni szczęścia w swoim życiu,  a jednak wszystkie szukały miłości i zrozumienia. Czy teraz odnajdą spokój? 

Zdaniem klubowiczek, książka ciekawa, pełna zabawnych scen i dialogów , wzruszających historii i wspomnień.  Każdy znajdzie w niej coś dla siebie, a może o sobie.

Na kolejne spotkanie DKK zapraszamy 19.10.2015 roku godz.15.00

18-24 MARCA

W dniach 18-24 marca trwała kampania „Tydzień z Internetem 2013”. W całej Europie odbywały się spotkania, podczas których uczestnicy poznawali różne zasoby,  i zastosowania Internetu. Akcja ta miała za zadanie zachęcić jak najwięcej osób 50+ do korzystania z sieci.

Gminna Biblioteka Publiczna w Przyłęku

Poradnia Zdrowia „Wczesne wykrywanie raka. Nauka samobadania piersi” to temat spotkania, które zorganizowała  Gminna Biblioteka Publiczna w Przyłęku w ramach akcji „TYDZIEŃ Z INTERNETEM.”

Spotkanie rozpoczęła Monika Krześniak Kierownik GBP, która przywitała uczestników i wyjaśniła założenia Kampanii „Tygodnia z Internetem”. Spotkanie o zdrowiu i dla zdrowia nie mogło obyć się bez poczęstunku. Tym razem były to ciasta, które upiekły nasze bibliotekarki oraz zupa z dyni. Na podstawie przygotowanych materiałów starszy bibliotekarz Joanna Kałużyńska pokazała uczestnikom jak można wykorzystać Internet? Jakie strony warto odwiedzać i wyszukiwać potrzebne informacje o tematyce zdrowotnej?

Gościem specjalnym była pani Marzanna Lewikowska - położna z SPZOZ w Przyłęku. Zachęcała uczestniczki do lepszego poznania, jak wyglądają ich piersi i jakie są w dotyku po to, by łatwiej było dostrzec jakiekolwiek podejrzenie zmiany. Największe szanse skutecznego leczenia przy rozpoznaniu raka istnieją w przypadku zmian wcześnie wykrytych.

Na zakończenie uczestnicy zarejestrowali także swój udział na stronie kampanii Tydzień z Internetem 2013. Znajdował się tam licznik, dzięki któremu dowiedzieliśmy się, ile osób wzięło udział w akcji w poszczególnych krajach.

GBP w Przyłęku Filia w Łagowie

Spotkanie w filii w Łagowie zatytułowane było „W 80 minut dookoła świata”.  19 marca 2013 roku, o godzinie 15.30 wszyscy zainteresowani pojawili się w naszej bibliotece, chcąc wziąć udział we wspólnej zabawie. Udział w spotkaniu mogli wziąć zarówno starsi, młodzież jak i dzieci. Scenariusz spotkania był wzorowany na książce Juliusza Verne pt. „W 80 dni dookoła świata”. Zajęcia prowadziła pani Anna Nędzi, pracownik tamtejszej biblioteki. Na wstępie przekazała ona krótką informację o spotkaniu: na czym będzie polegać, ile będzie trwało, oraz pokrótce przedstawiła całą ideę kampanii „Tydzień z Internetem 2013”. Uczestnicy spotkania, dobrani w drużyny zróżnicowane wiekowo, mieli za zadanie odbyć „wirtualną” podróż na wylosowane przez siebie kontynenty. Zabawa polegała na odnajdywaniu egzotycznych miejsca na internetowych mapach, odczytywaniu różnych ciekawostek dotyczących znalezionych miejsc np. pogody. Wspólnie przeprawialiśmy się przez dżunglę, pustynię, Wielki Kanion Kolorado, świat podwodny – podziwialiśmy Wielką Rafę Koralową, odwiedziliśmy muzeum Luwr w Paryżu  i miasto Inków. W czasie spotkania wykorzystywane były strony internetowe:http://mapy.google.pl/, http://www.360cities.net/map, http://pogoda.gazeta.pl/. W trakcie spotkania uczestnicy mieli okazję zapoznać się z tymi trzema portalami. Każda z drużyn aktywnie i z wielkim zapałem podejmowała wyzwania rzucane przez pozostałych uczestników zabawy. Na zakończenie dla wszystkich uczestników przygotowany był mały poczęstunek: ciasteczka francuskie, słodycze, owoce egzotyczne, kawa i herbata.

Myślę, że to było wspaniałe spotkanie, które z pewnością pozwoliło odkryć tajniki Internetu i jego możliwości, a dla uczestników było ciekawym i satysfakcjonującym doświadczeniem.

Fotogaleria