„Pisarz ma tylko jednego nauczyciela:         jest nim czytelnik„

                                       Mikołaj Gogol

Gminna biblioteka publiczna w przyłęku

I spotkanie DKK w dniu 06.03.2014

W pierwszy czwartek marca w Gminnej Bibliotece Publicznej w Przyłęku odbyło się pierwsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.

Dyskusyjny Klub książki to projekt skierowany dla osób które lubią czytać i rozmawiać o książkach. Nasze spotkanie było poświęcone książce pt. „Kobiety Dyktatorów 2”. To poruszające opowieści o żonach i kochankach dyktatorów oraz zbrodniarzy drugiej połowy XX wieku: Fidela Castro, Saddama Husajna, Ruhollaha Chomejniego, Slobodana Miloševicia, Kim Dzongila i Osamy bin Ladena.

Podczas spotkania wywiązała się bardzo ciekawa dyskusja na temat przeczytanej książki, pojawiały się różne spostrzeżenia dotyczące stylu, w jakim została napisana. Nie wszystkim paniom odpowiadał ten język, stwierdziły iż bardzo trudno się go czytało i trzeba było z dużym zaangażowaniem śledzić fabułę by móc zrozumieć całość. Początkowo nasze klubowiczki nie wyrażały się pochlebnie o książce, ale kiedy wywiązała się dyskusja o losach poszczególnych bohaterek wszystkie razem uznały, że jednak warto było przeczytać tą pozycję. Podsumowując spotkanie zapytałam: Czy książka podobała się Paniom? Wszystkie zgodnie odpowiedziały, że TAK.

II spotkanie DKK w dniu 03.04.2014

W dniu 03.04.2014 odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki tym razem rozmawialiśmy na temat powieści pt. ”Dom na wybrzeżu” Elizabeth Adler. Czytelniczki określiły tą pozycję, jako romans z wątkiem kryminalnym. Od początku spotkania trwała ożywiona dyskusja na temat powieści. Zdaniem uczestniczek książka ma prostą fabułę, opowiada o nieszczęśliwej miłości, która doprowadza bohaterów czasami do takiego stanu, że wszystko inne przestaje mieć znaczenie. Uczucia potrafią niszczyć człowieka i doprowadzają do tragedii.

Panie stwierdziły, że to jest książka o miłości i czyta się ją prawie, jak „Harlequina”. Autorka przedstawia w niej również opisy włoskiej przyrody, przysmaków a także obyczajów.

Członkinie Klubu zgodnie stwierdziły, iż książkę czytało się dobrze i nie wymagała większego zaangażowania. Jedna z Pań podsumowała tą książkę słowami: „Czyta się szybko, miejscami jest zabawna, ale nie zaskakuje”.

III spotkanie DKK w dniu 22.05.2014

Na majowym spotkaniu DKK uczestniczki dyskutowały o książce Klara i półmrok autorstwa Jose Carlosa Somozy. 

Treść książki wszystkie uczestniczki zbulwersowała i przeraziła, ich zdaniem ludzie nie powinni poniżać się nawet dla sztuki. Nie wyobrażają sobie, jak można tak wykonane dzieła oglądać i podziwiać. Ludzkie przedmioty. To straszne. Traktowane jak rzeczy. Niewyobrażalne.

Pomimo tego szoku, nie była to powieść, wzbudzająca zainteresowanie. Panie przyznały szczerze, że żadna z nich nie dobrnęła do końca tego thrillera.

Na kolejnym spotkaniu wrócimy do  klasyki i podyskutujemy o „Dziewczętach z Nowolipek”.

IV spotkanie DKK w dniu 30.06.2014

Na czerwcowym spotkaniu DKK uczestniczki dyskutowały o książce Dziewczęta z Nowolipek autorstwa Poli Gojawiczyńskiej. 

"Dziewczęta z Nowolipek" są powieścią tak wyjątkową, jak jej autorka. Kiedy śledzi się jej biografię, aż trudno uwierzyć, iż osoba tyle razy stawiana przed ciężkimi wyrokami losu była zdolna wytrwale pielęgnować w sobie literackie zdolności. Niestety, książka, pomimo fantastycznego pomysłu, zdaniem uczestniczek dyskusji ma sporo niedociągnięć, ale w porównaniu z dotychczas omawianymi powieściami.  Dziewczęta podobały się im najbardziej. Książka przecież doczekała się aż 2 ekranizacji.

Dziewczęta z Nowolipek

V spotkanie DKK w dniu 31.07.2014

Lipcowe spotkanie naszego Dyskusyjnego Klubu Książki  rozpoczęliśmy  od małej uroczystości, ponieważ trzy członkinie naszego klubu  obchodziły w tym miesiącu swoje urodziny, więc był tort i życzenia 100 lat życia.  Panie były mile zaskoczone. Po słodkim poczęstunku poddaliśmy dyskusji książkę „Prawie siostry” Marii Ulatowskiej. Paniom  przypadła do gustu powieść, jako lekka i przyjemna lektura. Dla  uczestniczek było to kolejne spotkanie z dziełami tej autorki. Porównywały poprzednie powieści z tą najnowszą powieścią Pani Ulatowskiej.

Książka Marii Ulatowskiej to powieść, która pokazuje nam, jak trudno czasem poradzić sobie z emocjami i skomplikowanymi sytuacjami z jakimi musimy się zmierzyć. Nigdy nie wiadomo, jak mogą potoczyć się losy bohaterów.

VI spotkanie DKK w dniu 28.08.2014

Spotkanie naszego Dyskusyjnego Klubu Książki dotyczyło książki Grażyny Jagielskiej „Anioły jedzą trzy razy dziennie”.  Grażyna Jagielska jest żoną Wojciecha Jagielskiego, korespondenta wojennego. Autorka  w książce opisuje czas, który spędziła jako pacjentka w Klinice Psychiatrii i Stresu Bojowego w Warszawie. Żona znanego korespondenta wojennego trafiła tam na terapię, ponieważ nie potrafiła poradzić sobie ze stresem wywołanym ciągłą obawą o życie męża. Jednak w swojej książce skupia się głównie na pacjentach, z którymi zetknęła się w klinice, autorka pełni funkcję narratora. Jest to ciekawy opis, tego co dzieje się za murami szpitala psychiatrycznego. Książka nie należy w czytaniu do „łatwych”, jednak jest godna polecenia.

VII spotkanie DKK w dniu 25.09.2014

Na wrześniowym spotkaniu DKK uczestniczki dyskutowały o książce Mąż zastępczy  autorstwa Joanny M. Chmielewskiej. 

Nasze panie uznały, że po przeczytaniu tytułu odebrały go dość dwuznacznie. Książkę jednak czytało im się  znakomicie, ponieważ napisana jest z dużym poczuciem humoru. Panie dyskutowały o potrzebie  działania firm, jaką  założył główny bohater w obecnym świecie. Uznały, że w dużym mieście jest liczna grupa, która może stanowić  klientów „męża zastępczego”. W środowisku wiejskim i małego miasteczka trudniej byłoby Panu Piotrowi utrzymać taką działalność.

 Wielkim plusem tej książki jest dystans do świata pisarki, który wyraża się dowcipnym i ciętym językiem, który opisuje ludzkie dramaty oraz szczęśliwe chwile.

VIII spotkanie DKK w dniu 16.10.2014

 Na spotkaniu omawiałyśmy jedną z ostatnich powieści Marii Nurowskiej pt. „Zabójca”, która przypadła do gustu wszystkim Paniom. Okazuje się, że w bibliotece z książką można również spędzić przyjemnie czas, że można niecierpliwie oczekiwać takich spotkań.

„Zabójca” to powieść intrygująca pod każdym względem interesująca fabuła, która absorbuje czytelnika od początku do końca.

W powieści Nurowska ukazuje nam więzienie – żelazne zasady i terror tam panujące, dziwne relacje, które powstają pomiędzy współwięźniami, a także strażnikami. Wiarygodnie i przerażająco opisała realia więzienia w Stanach Zjednoczonych.

Jest to również opowieść o bólu, poczuciu winy, ludzkich pragnieniach i potrzebie miłości  i gwałtownej namiętności.  Niewinność zderza się tu ze zbrodnią, szczerość z kłamstwem i manipulacją. Uświadamia nam, że nie wolno osądzać człowieka po pozorach, że nieszczęście może przytrafić się każdemu z nas, że każdy zasługuje na drugą szansę.

IX spotkanie DKK w dniu 13.11.2014

Kryminalny czwartek w DKK już za nami. Spotkanie odbyło się w małej czytelni GBP w Przyłęku, brało w nim udział 5 pań. Rozmawialiśmy o książkach mistrzyni kryminału Agaty Christie.

Każda z uczestniczek przeczytała inny kryminał i miała za zadanie przygotować recenzję do przeczytanej książki. Spotkanie to było wyjątkowo udane, ale nie ma czemu się dziwić ponieważ przy dyskusji o kryminałach Agaty Christie nie sposób się nudzić. Kryminał pisane przez tę autorkę mają wszystkie cechy rasowego kryminału. Zamknięte miejsce akcji, trup na początku, grono podejrzanych i osoba, która ma to wyjaśnić. W klasyce tkwi pewnego rodzaju urok. Uczestniczki klubu postanowiły szerzej zapoznać się powieściami Agaty Christie, a jest ich dziewięćdziesiąt.  

 Kolejne spotkanie zaplanowaliśmy na 12 grudnia będziemy dyskutować o książce „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”.