Gminna biblioteka publiczna w przyłęku

Pierwsza zabrała głos Kierownik GBP w Przyłęku, która przywitała wszystkich przybyłych na spotkanie. W swojej wypowiedzi podkreśliła, iż dzięki grantowi uzyskanemu w Projekcie „RozPRACUJ to z biblioteką” możliwe będzie podjęcie nowych wyzwań w zakresie poprawy sytuacji mam na rynku pracy. Wyraziła nadzieję, że efekty wspólnych wysiłków będą zauważalne poprzez poprawę sytuacji uczestników projektu i ich rodzin, a moduły udzielonego wsparcia dadzą szansę zwiększenia potencjału zawodowego, a także umożliwią uzyskanie dodatkowego źródła dochodu. Następnie przedstawiła etapy realizacji projektu "Mamy poznają świat interesów”, jego cel główny i cele szczegółowe oraz szczegółową tematykę warsztatów.

Galeria zdjęć do spotkania dostępna jest TUTAJ.

PROJEKT NA RZECZ LOKALNEGO RYNKU PRACY
w ramach projektu „RozPRACUJ to z biblioteką”
Mamy – poznają świat interesów

I warsztaty

Podczas pierwszego szkolenia trenerka od samego początku kładła duży nacisk na fakt, że zajmowanie się gospodarstwem domowym to też ważna i ciężka praca. Czy pranie, sprzątanie to nie praca? To jest praca. Starała się wzmocnić w uczestniczkach poczucie własnej wartości i podbudować je emocjonalnie, wydobyć z nich zasoby i potencjał jaki posiadają one same. Dziewczyny przeszły przez szereg metod za pomocą których można poznać czy jesteśmy silne zarówno emocjonalnie, jak i psychicznie. Czy znamy swoje granice których nikt nie może przekroczyć. Jak pracuje nasz mózg, kiedy ulegamy i godzimy się z sytuacją w jakiej jesteśmy, jak odejść od stereotypu „kury domowej”. Ciekawym tematem jakim poruszyła doradczyni było hasło ASERTYWNOSC nie każdy umiał odpowiedzieć na pytanie, czym jest asertywność? Asertywność jest umiejętnością, która przejawia się w bezpośrednim sposobie wyrażania własnych myśli, uczuć, potrzeb oraz dbałości o własne prawa bez naruszania praw innych osób. Elementem zajęć było poznanie narzędzia do autodiagnozy potencjału zawodowego „Twój potencjał” w portalu praca-enter.pl., z którym uczestniczki mają się zmagać do końca trwania warsztatów, aby na koniec ocenić jego wartość pod względem sprawdzenia swoich możliwości zawodowych.

Kiedy mamy zajęte były uczestnictwem w  warsztatach pracownice biblioteki zapewniły opiekę ich małym pociechom.

Galeria zdjęć z warsztatów z doradcą zawodowym

Galeria zdjęć z zajęć z dziećmi.

W dniu 10 lutego 2014 roku o godzinie 11.00 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Przyłęku odbyło się spotkanie integracyjno - informacyjne dotyczące projektu grantowego realizowanego przez bibliotekę.

W spotkaniu udział wzięły osoby, które zgłosiły chęć udziału w projekcie z dziećmi, Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Przyłęku Pani Monika Krześniak.

Celem spotkania było przedstawienie zadań założonych w projekcie mających na celu działania na rzecz lokalnego rynku pracy poprzez rozwój aktywności społecznej i podniesienie kompetencji zawodowych u Uczestników.

Jak odnaleźć się na lokalnym rynku pracy? Odpowiedzi na to pytanie szukały nasze uczestniczki warsztatów prowadzonych przez Katarzynę Bryczkowską —Trenerkę, Konsultantkę, Coach, doradczynię zawodową.

Projektem objęte jest 8 kobiet-mam, które ze względu na posiadanie małych dzieci pozostają w domu. Nie bez znaczenia jest problem, jakim jest brak przedszkola, co wiąże się z całodobową opieką nad dzieckiem i uniemożliwia podjęcie pracy zawodowej.

Panie od samego początku naszego pomysłu bardzo chętnie podeszły do naszego projektu. Chcąc się jak najwięcej dowiedzieć i nauczyć, aby pracować w domu i mieć z tego korzyści

II warsztaty

21 marca 2014 w bibliotece w Rudkach odbyły się II warsztaty z projektu grantowego „Mamy poznają świat interesów” były to warsztaty decoupage, gdzie 8 uczestniczek pod okiem prowadzącej Pani Ewy Bieleckiej poznały zasady zdobienia przedmiotów na drewnie oraz styropianie techniką serwetkową. Panie otrzymały również wykaz stron internetowych oraz książek prezentujących techniki decoupage. Kursantki podczas szkolenia nabyły podstawowe umiejętności zdobienia przedmiotów techniką decoupage i były zachwycone możliwościami jakie niesie za sobą zdobienie i renowacja starych przedmiotów. Warsztaty pozwoliły na wzbudzenie kreatywności w uczestniczkach w związku z wyborem i komponowaniem motywów swoich prac. Kreatywność jest obecnie często wysoko ceniona przez pracodawców.

Warsztaty stały się również świetną okazją do zabawy. Podczas prowadzonych warsztatów pracownicy biblioteki zorganizowali zajęcia w grupie zabawowej dla dzieci uczestniczek szkolenia. Wykonane podczas warsztatów ozdobione przedmioty stały się własnością uczestniczek. Każda z pań otrzymała również nieduży zestaw startowy do tworzenia decoupage w domu.

Galeria zdjęć z warsztatów z Decoupage

Galeria zdjęć z zajęć z dziećmi.

III warsztaty

W dniu 11 kwietnia 2014 r. odbyły się kolejne warsztaty, na których uczestniczki projektu podjęły naukę tworzenia biżuterii metodą koralikową. Szkoliły się pod bacznym okiem prowadzącej Pani Marleny Pyrka, która od kilku lat sama wyrabia biżuterię. Sama technika nie jest bardzo trudna, jednak wymaga wiele cierpliwości, precyzji oraz kreatywności. Uczestniczki w czasie trwania zajęć dowiedziały się jak przygotować warsztat pracy i w jaki sposób przygotować listę potrzebnych materiałów do samodzielnego wykonania biżuterii. Poznały zasady i możliwości komponowania elementów np. jak zakańczać żyłkę, jak tworzyć kompozycje z korali oraz podstawową jak na początek technikę montażową w tworzeniu kolczyków, bransoletek i naszyjników. Najtrudniejsze do wykonania okazały się kolczyki które pomimo najprostszej techniki okazały się trudne w wykonaniu, ale dzięki pomocy Pani Marleny nasze dziewczyny osiągnęły zamierzony cel. Wykonane rzeczy Panie zabrały do domu.

Kiedy mamy pilnie poznawały świat barwnej biżuterii ich pociechy były objęte opieką  bibliotekarki Małgosi Jaworskiej oraz Ewy Kuś, która odbywa w Gminnej Bibliotece w Przyłęku staż. Dzieci umilały sobie czas bawiąc zarówno w budynku jak i na placu zabaw.

IV warsztaty

25 kwietnia 2014 r. odbyły się kolejne warsztaty, na których uczestniczki miały okazję zapoznać się z zasadami zakładania działalności gospodarczej, poznać osoby które realizują się poprze sprzedaż produktów wykonywanych ręcznie, dowiedzieć się, jak   założyć spółdzielnię socjalną oraz jakie środki można na rozpoczęcie działalności pozyskać z PUP.

Pierwszy blok zajęć o zasadach zakładania  działalności gospodarczej poprowadziła Pani Barbara Małek– Inspektor UG w Przyłęku, która przyjmuje zgłoszenia od osób zakładających działalność gospodarczą.

Kolejne spotkanie poprowadziła Pani Magdalena Solecka, która jest lokalnym twórcą rękodzieła. Opowiedziała uczestniczkom, jak wykonuje swoje małe dzieła sztuki, kiedy jest „sezon” na wyrób danego produktu i jak odbywa się ich sprzedaż. Panie miały okazję   obejrzeć na YouTube, reportaże założycielkami i właścicielkami Galerii „Las Rąk” oraz prowadzącymi sklep internetowy „Pakamera”.

Trzecim blokiem tematycznym były „Spółdzielnie Socjalne” poprowadziła go Pani Maria Madejska— Kierownik GOPS w Przyłęku. Wykorzystując przygotowaną prezentację, przedstawiła kto i jak, może  taką spółdzielnię. Skąd można pozyskać środki na jej założenie.

Na ostatnim spotkaniu pracownicy PUP w Zwoleniu, przedstawili zasady uzyskiwania dotacji z urzędu pracy na założenie działalności gospodarczej, przekazali uczestniczkom wzór wniosku oraz instrukcję jego wypełniania.

Kiedy mamy słuchały wykładów ich pociechy były objęte opieką  pań bibliotekarek. Dzieci umilały sobie czas bawiąc się zarówno w budynku jak na placu zabaw.

V warsztaty

9 maja 2014 r. odbył się siedmiogodzinny autorski warsztat prowadzony przez Panią Magdalenę Solecką wykonania zdjęć martwych przedmiotów oraz obróbka zdjęcia w programie komputerowym PowerPoint. Na zajęciach uczestniczki nauczyły się jak prezentować na zdjęciach rzeczy wykonane na warsztatach w stanie rzeczywistym. Prowadząca przybliżyła uczestniczkom w jaki sposób wykonać dobre jakościowo zdjęcia bez specjalnych nakładów finansowych. Następnie wykonane zdjęć uczestniczki przekopiowały z aparatów fotograficznych do pamięci komputera, gdzie dokonały niewielkiego retuszu. Następnie wykorzystując powstałe zdjęcia przygotowały ofertę handlową wykorzystując portal olx.pl. Dzień warsztatowy został zakończony obiadem w gos. agroturystycznym Pani Teresy Woźniak.

Podczas prowadzonych warsztatów pracownicy biblioteki zorganizowali zajęcia w grupie zabawowej dla dzieci uczestniczek szkolenia

VI wizyta studyjna –16.05.2014

Wizyta studyjna w gospodarstwie agroturystycznym „Dolina Plewki” Pani Teresy Woźniak była ostatnim działaniem podczas realizacji projektu grantowego „Mamy poznają świat interesów”, uczestniczki zobaczyły i usłyszały jak wygląda zwykły dzień pracy w gospodarstwie, w co powinno być ono wyposażone. Jakie czynności, należy wykonać, aby założyć taką działalność. Na podstawie przedstawionej prezentacji dowiedziały się, czym jest ogólnie agroturystyka na jakie specjalności możemy ją podzielić oraz zapoznały się ze stroną internetową  gospodarstwa www.dolinaplewki.pl. Uczestniczki miały okazję zwiedzić pokoje gościnne oraz kuchnię przeznaczoną dla gości. Gdy na chwilę przestało padać wraz z gospodynią przeszliśmy się po otaczającym gospodarstwo ogrodzie oraz dookoła stawu. Wizyta ze względu na zimną deszczową pogodę została zakończona potrawami z grilla. Każda uczestniczka otrzyma zaświadczenie o udziale w programie.

 

Gdy uczestniczki zapoznawały się z  funkcjonowaniem gospodarstwa, opiekę nad ich dziećmi sprawowali pracownicy biblioteki.