„Pisarz ma tylko jednego nauczyciela:         jest nim czytelnik„

                                       Mikołaj Gogol

Gminna biblioteka publiczna w przyłęku

„Spotkania z pasjami” - innowacyjny projekt dla osób starszych

Czujecie potencjał, jaki drzemie w osobach starszych?

Myśleliście o działaniach na ich rzecz, które pokazałyby im jak wykorzystywać ich wiedzę i pasję?

Chcielibyście zaprosić do siebie znaną osobę, ale nie wiecie jak?

Nowy projekt Fundacji Orange „Spotkania z pasjami”, współfinansowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, zakłada przeprowadzenie na żywo w gminnych bibliotekach publicznych i Pracowniach Orange 12 cotygodniowych spotkań on-line (poprzez streaming on-line), skierowanych do osób starszych. Rozpoczęcie projektu planujemy na 12 września 2013 roku.

Tematyka spotkań obejmie zagadnienia takie jak profilaktyka zdrowotna, kultura, tradycje, rozrywka, a bohaterami spotkań w dużej części będą osoby znane seniorom i pasjonujące się konkretnym zagadnieniem. 

Zaletą spotkań on-line, poza przekazaniem cennych informacji, jest również możliwość dyskusji z bohaterem spotkania. Podczas interaktywnego wykładu każdy senior będzie miał szansę zadać pytanie poprzez specjalnie przygotowany czat. 

Każda biblioteka biorąca udział w projekcie, otrzyma materiały edukacyjne do każdego wykładu oraz będzie mogła liczyć na dodatkowe finansowanie, związane z przygotowaniem poczęstunku podczas spotkania w kwocie 70,00 zł na wszystkie spotkania.

Wszystkie biblioteki mogą przystąpić do projektu. Wystarczy jak najszybciej wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie internetową programu Orange dla bibliotek:

W czwartek 12 września odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu "Spotkania z pasjami". Jej bohaterami byli Agnieszka i Marcin Kręgliccy znani restauratorzy, którzy swój sukces zbudowali wyłącznie na swojej pasji, marzeniach i ciężkiej pracy. Podczas spotkania Państwo Kręgliccy opowiedzieli nam, czym dla nich jest jedzenie, jaka jest rola jedzenia w życiu człowieka oraz jak w prosty i niedrogi sposób przygotować poczęstunek na spotkania rodzinne czy towarzyskie.

I spotkanie

II spotkanie

19 września czwartkowe spotkanie streaming on-line. To było kolejne, ale nietypowe tym razem spotkanie w naszych placówkach. Jego bohaterką była Krystyna Janda. GBP w Przyłęku oraz dwie filie należą do ponad 300, w których przeprowadzono interaktywne spotkanie ze znaną aktorką Krystyną Jandą.

26 września odbyło się kolejne „Spotkania z pasjami”, celem tego spotkania było pokazanie jak poszukiwać i celebrować swoje małe radości. Internetowym bohaterem spotkania była TERESA LIPOWSKA- aktorka (znana min. z serialu „M – jak miłość). Mówiła seniorom, że nie tylko wielkie wydarzenia w życiu warte są celebrowania, ale również te „drobne” (jak : np. uśmiech sąsiada, kwitnący kwiatek, uścisk wnuka itp.) Nawet jak jest źle, to warto sobie powiedzieć „Jutro będzie lepiej”. Takiego optymizmu i radości z życia codziennego można tylko pozazdrościć Pani Teresie Lipowskiej. Aktorka  mówiła również o swoich rolach filmowych oraz teatralnych .

III spotkanie

IV spotkanie

W dniu 3 października 2013 roku Gminną Bibliotekę Publiczną w Przyłęku oraz Filie w Łagowie i Rudkach odwiedziły pełne energii, pomysłów i pasji, seniorki z grupy Latające Babcie. Było To kolejne z cyklu spotkań w ramach projektu realizowanego przez Fundację Orange.

"Spotkania z pasjami" na stałe wpisały się do kalendarza czwartkowych imprez. Tym razem członkinie projektu Latające Babcie opowiedziały nam o tym, jak spędzają wolny czas. Próbowały także przekonać, że jesień życia to idealny moment na spełnianie marzeń i realizację w wielu dziedzinach.

Spotkanie z aktywnymi seniorkami rozpoczęło się tradycyjnie o godzinie 11.00. Zapraszamy ponownie za tydzień !

V spotkanie

Na piątym spotkaniu projektu „Spotkania z pasjami”. Połączyliśmy się wirtualnie z pełną muzycznej pasji Wirginią Szmyt, znaną szerzej jako DJ Vika. Jej życie kręci się wokół muzyki: gra nie tylko na potańcówkach dla seniorów, ale również na dyskotekach dla młodych i sama organizuje dyskoteki międzypokoleniowe. „Nie mam czasu na starość” mówi Dj Wika opowiadając o swojej pasji.

VI spotkanie

W przedpołudnie o godz. 11.00 w dniu 17.10.2013 odbyło się szóste spotkanie z pasjami, które nosiło tytuł "Serduszko puka w rytmie cza - cza" Gościem spotkania była pani Mariola Zimnicka, założycielka jedynego "Tanecznego Uniwersytetu Trzeciego Wieku" w Polsce. Od dziecka jej pasją był taniec dzięki, któremu wyrażała swoje emocje i temperament, nawet w najtrudniejszych momentach życia. Swą figurę i sprawność fizyczną posiada dzięki ruchowi. Bohaterem kolejnego spotkania będzie p. Roman Zamyślewski z zamiłowania żeglarz.

VII spotkanie

W dniu 24.10.2013 odbyło się kolejne spotkanie zaczęliśmy jak zwykle o godzinie 11. "Spotkania z pasjami" to już stała impreza w bibliotece. Tym razem Roman Zamyślewski przedstawił nam o swoją największą pasję, jaką jest żeglarstwo. Na spotkaniu opowiedział, jak realizując swoje zainteresowania poprawia swoją aktywność fizyczną i działa na rzecz społeczności lokalnej. Pan Roman to nie tylko doświadczony żeglarz, ale też prezes Stowarzyszenia "Szkoła Przygody" dzięki czemu co podkreślił w swoim wystąpieniu może łączyć przyjemne z pożytecznym.

Na kolejnym spotkaniu poznamy spotkania będzie pani profesor Magdalenia Fikus – biolożka, która od wielu lat angażuje się w działania na rzecz popularyzacji nauki.

VIII spotkanie

Spotkanie przebiegło po hasłem „Nauka jako pasja? Tak!”. Gościła u nas Magdalena Fikus – polska biolog, specjalizującą się w biochemii kwasów nukleinowych, biofizyce komórki oraz inżynierii genetycznej. Brzmi niezrozumiale? A przecież, jak sama mówi, nauka jest dla ludzi, ma im służyć i rozwijać. W związku z czym postanowiła zrealizować projekty Kawiarni Naukowych oraz Festiwalu Nauki. Projekty te rozpoczęła już na emeryturze i stały się całym jej życiem. W 2011 roku, między innymi za projekt Kawiarni Naukowych,  została wyróżniona również Kanclerzem Kapituły Orderu Odrodzenia Polski. Materiały, głównie artykuły, popularyzujące naukę pisane przez Magdalenę Fikus można znaleźć na stronie: http://www.deltami.edu.pl/delta/autorzy/magdalena_fikus/. O najbliższych wydarzeniach w ramach Kawiarni Naukowych można poczytać na stronie https://www.facebook.com/KawiarnieNaukowe.

X  spotkanie

W czwartek 14 listopada o godz. 11.00 w ramach cyklu „Spotkania z pasjami” mieliśmy spotkanie z prof. Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz profesor socjologii, doradca w Komitecie Integracji Europejskiej, członkini Zarządu Fundacji „Polska w Europie” i Polskiej Rady Ruchu Europejskiego. Celem jedenastego "Spotkania z pasjami" było pokazanie, jak wielką rolę odegrały osoby starsze w kształtowaniu się współczesnej Europy, jak ich doświadczenia życiowe wpłynęły na tworzenie się Unii Europejskiej, ale też jak mogą dalej kształtować europejską rzeczywistość.

XI  spotkanie

21 listopada o godz. 11.20 tematem Spotkania z pasjami były „Wielo-pasje”, czyli jak łączyć nasze zainteresowania a bohaterką spotkania była Hanna Bakuła.

Hanna Bakuła – kobieta wulkan energii i pomysłów. Osoba niezwykle twórcza i uzdolniona w wielu kierunkach. Skończyła warszawską Akademię Sztuk Pięknych i od samego początku swojej kariery uważana była za artystkę wyjątkową. Za swoje portrety malowane pastelami została nazwana „Witkacym w spódnicy”. Docenianą ją zarówno w Polsce jak i za granicą. W Stanach Zjednoczonych, gdzie mieszkała i tworzyła przez 8 lat, została laureatką Festiwalu Malarzy Słowiańskich.

Strona artystki (można tu znaleźć zarówno jej prace, teksty oraz listę wydarzeń, w których uczestniczy): http://www.hanna.bakula.pl/index.html

Na Spotkaniu z pasjami pod hasłem Oswoić cyfrowy świat gościł Pan Robert Jurek już na emeryturze, nauczył się obsługi komputera i Internetu. Pod koniec 2011 roku Stowarzyszenie „Miasta w Internecie”, wspierane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło konkurs, do którego mogły się zgłaszać osoby, chcące pomóc innym zrobić pierwsze kroki w cyfrowym świecie. Pan Robert Jurek nie zastanawiał się długo – od razu wysłał zgłoszenie. Tak rozpoczęła się jego przygoda z oswajaniem Internetu osobom starszym. Został Latarnikiem Polski Cyfrowej i pomaga starszakom zapoznać się z komputerem i Internetem.

IX  spotkanie

XII  spotkanie

Fundacja Orange 28 listopada 2013r. o godz. 11.00 „zaprosiła” nas na ostatnie na wirtualne spotkanie z Jackiem Pałkiewiczem "Przez lądy i morza"

Jacek Pałkiewicz -bohater ostatniego już Spotkania z Pasjami udowadnia, że pasja może wypełniać całe życie, dodawać energii i odwagi do działania. Świat, niezależnie jak poznawany (czy  to przez wyprawy, podróże czy przez czytanie książek lub rozmowy z ludźmi) ma jeszcze jedną szczególną zaletę, mianowicie pozwala na lepsze rozumienie innych ludzi, ale także siebie samych.